Лука Дончич (Далас Маверикс) в мача срещу Минесота/снимка: EPA-EFE/КРЕЙГ ЛАСИГ

В първия мач от финала в Западна конференция в НБА лигата баскетболисти на Далас триумфира на пътя срещу Минесота със 108:105 (33:27, 29:32, 21:23, 22:26) и поведе с 1:0 в серията благодарение на отличния Лука Дончич, който вкара почти половината от своите 33 точки в решителната четвърт .

В срещата, преминала предимно в малко по-голяма инициатива на Минесота, тя спря в последната четвърт. В началото на решителната част изглеждаше, че инерцията е на страната на домакините (89:84), които трудно успяха да спрат Ървинг през първата част, където отбеляза 24 точки. И тогава Дончич показа защо е един от най-добрите баскетболисти в света.

С поредица от 7-0 той напълно обърна хода на мача в Минеаполис и Далас пое контрола. Timberwolves не можаха да ударят нищо. Серията на Далас завърши 15:0, а в последния час гостите поведоха с +8 седем минути преди края – 97:89. Драмата обаче не свърши дотук. Последва нова серия, този път за домакините. По крилата на Таунс и Едуардс Минесота направи серия от 13:1 и поведе със 102:98 за 3:37 минути до последния съдийски сигнал.

Отново Далас имаше отговор. Когато трябваше, Дончич се появи отново. Словенецът и Вашингтон направиха серия от 8:0 за нов аванс на Далас (106:102). След това Маверикс вдигнаха залога в защита. Минесота отбеляза само един гол от игра в последните три минути и половина. И това за Наз Рийд за 104:106 с 11 секунди преди края.

След това Ървинг вкара и двете стрелби в следващата атака на Далас (108:104). Тогава Конъли бе преполовен от линията на другата страна, а в самия край Таунс пропусна тройка, за да сложи край на последните надежди на феновете на домакините.

В допълнение към 33 точки (15 в 4/4), Дончич записа осем асистенции и шест борби, Ървинг завърши мача с 30 точки, докато Макданиелс оглави класацията на Минесота с 24 точки. Едуардс имаше 19 точки, 11 борби и осем отнети топки, докато Таунс имаше 16 точки при слаб процент стрелба (6/20).

Следващият мач по програмата е в нощта петък срещу събота от 02.30:XNUMX часа.