ВИДЕО | Бойчев: Англия солидна, но не грандиозна, Саутгейт ще трябва да се изправи пред предизвикателствата

Англия започна победно Европейското първенство / Снимка EPA-EFE/ГЕОРГИ ЛИЦОВСКИ

В петък вечерта официално започна Европейското първенство по футбол, което тази година се провежда в Германия. Домакините бяха убедителни срещу националите на Шотландия с 5:1, оправдавайки ролята на фаворит. Двете млади звезди на германския отбор Флориан Вирц и Джамал Мусиала бяха неудържими за Шотландия и през първото полувреме германците поведоха убедително.

Във втория мач от тази група швейцарците триумфираха над отбора на Унгария с 3:1, в мач, който беше под съмнение до самия край, когато швейцарският футболист Брил Емболо се разписа в третата минута на добавеното време.

Група B започна с провала на националния отбор на Хърватия, който бе победен с 3:0 от Испания, която, макар и да влезе в срещата като лек фаворит, показа отлична отборна игра, въпреки че хърватите също имаха няколко страхотни възможности. Противоречивото съдийско решение през второто полувреме беше една от най-обсъжданите теми сред феновете, след като английският рефер Майкъл Оливър реши да отмени гол от дузпа на Хърватия, тъй като съдиите на VAR прецениха, че дузпа не трябва да бъде отсъдена.

В група C Словения поднесе най-голямата изненада на турнира досега, след като успя да изиграе отлично второ полувреме срещу фаворита Дания. Мачът завърши 1:1, въпреки че датчаните можеха да имат няколко гола преднина през първото полувреме, но отличният словенски вратар Ян Облак не позволи да бъде победен отново. Словенците имаха няколко шанса през второто полувреме чрез младата надежда Бенджамин Сешко, който нацели гредата от далечна дистанция, но веднага след корнер вкараха страхотен гол.

В най-коментирания мач от първенството досега английският национален отбор успя да победи Сърбия с минималното 1:0, с което Англия стана първият отбор на първенството, запазил суха мрежа, т.е. Сърбия стана първият на този шампионат да не успее да вкара гол. Въпреки че сърбите натиснаха фаворизирания английски отбор, тимът, воден от треньора Гарет Саутгейт, успя да овладее средата.

Футболистът на Реал Мадрид Джуд Белингам отбеляза гол с глава след центриране на Букайо Сака в самото начало, след което най-добри шансове имаше сръбският национал. Англичаните контролираха мача до самия край, но сръбската защита беше на ниво, особено в борбата срещу английския капитан Хари Кейн, когото успяха да запазят относително тихо.

Пред английския треньор Саутгейт стоят няколко дилеми и предизвикателства, пред които ще трябва да се изправи в предстоящите мачове. Някои рисковани ходове, като стартирането на Marc Gueye в защита, очевидно се отплатиха, но левият фланг на англичаните просто не проработи. Саутгейт започна мача с трима десни защитници (Трент Александър-Арнолдс, Кийрън Трипиър и Кайл Уокър), от които Трипиър вляво и Александър-Арнолд в средата. Трипиър просто нямаше необходимия принос в атаката, което може би беше спирачка за най-добрия футболист за изминалата година в английската Висша лига Фил Фодън, който игра на лявото крило в снощния мач, позиция, на която той е познат с фланелката на Манчестър Сити и в националния отбор, това беше едно от слабите места на Англия.

Но индивидуалният блясък на Деклан Райс, Джуд Белингам и Букайо Сака беше достатъчен за Англия да вземе и трите точки в първия си мач от Чемпиъншип.

Англичаните не показаха много, дали това е и тактиката на Саутгейт, предстои да видим, но понякога се забравя, че не винаги отборът, който играе най-красивия и качествен футбол (поне на окото), печели тези шампионати. Англия остава един от основните фаворити за титлата, въпреки че според мнозина не са показали много срещу Сърбия.