Унгарският тенисист Валкуз от квалификацията за Купата на победителя на турнира в Скопие

снимка: Игор Паневски

Мате Валкъз от Унгария е победителят в тазгодишното издание на Македония Оупън 2023 след като победи петия поставен на финала Франсиско Комесана от Аржентина с 2:0 в сетовете (6:3 и 6:4) в мач, продължил 101 минути. За Валкуз това е първи триумф в чалънджър турнир.

Ключови в мача бяха топките "брейк", използвани от унгарския тенисист. Между другото, Валкуз започна турнира в квалификациите и постигна седем победи в седем мача за седем дни.

Първият сет започна в равностойна борба, като първата "брейк" топка бе използвана от Валкуз в четвъртия гейм за аванс от 3:1, а веднага след това Комесана направи "рибрейк" и намали на 3:2. След като в седмия гейм Комесана не използва "брейк" топка, в следващия гейм Валкуз го направи за нов "брейк" и преднина от 5:3, а след това реализира сервиса си във втория гейм за 6:3 .

Във втория сет имаше много повече напрежение. В първия "маратонски гейм" Валкуз спечели втората "брейк" топка за аванс от 1:0. Но в шестия гейм Комесана върна загубения сервис и изравни за 3:3, което бе анонс на поредица от "брейкове". Валкуз поведе с 4:3 на сервис на съперника, а Комесана също изравни при отнет сервис на съперника. След 4:4 унгарецът направи нов "брейк" за 5:4, а 10-ият гейм бе на косъм от "брейк". Валкуз обаче успя да спаси три точки за "брейк", а след това използва и втория мачбол, за да спечели сета с 6:4.

Валкуз направи 5/9 пробива в мача, а Комесана 3/8. За победата в турнира Challenger 75 Macedonian Open победителят спечели 75 точки и парична награда от 9.800 евро, а финалистът спечели 50 точки и 5.820 евро.