Нови рекорди и уникални банери на 18-ия маратон Viser Skopje

Над 8.500 бегачи от повече от 47 страни по света изпълниха улиците на Скопие със спортна атмосфера, позитивен сутрешен дух и безброй усмивки, които бяха истинско вдъхновение за аплодисментите по маршрута на най-мащабното спортно събитие в Македония. Такава беше атмосферата на 18-ото издание на маратона Wizz Air Skopje, съобщи организаторът в официалното съобщение след събитието.

Традиционните състезания от този маратон стартираха в 8:00 часа сутринта в центъра на столицата, по нова писта, която получи сертификат А от AIMS и Световната атлетическа федерация, като голямо постижение за качеството на събитието и стойността на участие в него. Финалът на всички състезания беше площад „Македония“, който с това издание отново се превърна в традиционното място за финал на маратона Wizz Air Skopje.

На 18-ото издание на Wizz Air Skopje Marathon, победителят при мъжете е Onesmus Kiplimo Kiplagat с време 02:18:19. Второто място завоюва Дарио Ивановски с време 02:23:07, а подиума допълни Никола Илиевски с време 02:43:28.

При жените първа до финала стигна Катрин Черотич с време 02:38:48, втора финишира Биляна Кираджиева с време 03:04:49 и трета Тамара Попов с време 03:23:00 .

- Wizz Air Skopje Marathon година след година, осъзнаването на ролята на бягането и спорта за поддържане на здравето се увеличава и доказателство за това са все по-честите бегачи по улиците, които тренират и се подготвят за маратона през цялата година, както и броят на тазгодишните участници, който надхвърли 8500. На същото ниво като световните маратони, - и тази година в сутрешно настроение, асфалтът в цялото Скопие трепти от стъпките на бегачите, които идват от Македония, но също от много страни по света. Изпращам искрени поздравления на всички победители във всички състезания, както и на всички участници и доброволци на 18-ото издание на Wizz Air Skopje Marathon, вие сте вдъхновението и сърцето на това събитие - каза Кире Синадиновски, директор на маратон Wizz Air Skopje.

Посланикът на Делегацията на Европейския съюз Дейвид Гиър присъства на това спортно събитие и връчи наградите на класираните на първо място в това издание на маратона.

При мъжете от македонските състезатели първи до финала стигна Дарио Ивановски с време 02:23:07, второ място зае Никола Илиевски с време 02:43:28, а трети завърши Миле Бачески с време 02:45:29ч.

От представителките на Македония при жените първо място завоюва Биляна Кираджиева с време 03:04:49, второ място зае Тамара Попов с време 03:23:00, а трета е Весна Кираджиева с час 03:44 :09.

Най-добър в полумаратона при мъжете и в категорията на македонските атлети е Жан Тошев с време 01:11:56, на второ място завърши Иван Пешовски с време 01:13:24, а трети останаха на Атанас Анчевски с време 01:13:45ч. Победителка в полумаратона при жените и с нов рекорд на трасето е Адриана Поп Арсова с време 01:16:12, на подиума се класира Греса Бакрачи от Косово с време 01:22:54 на втора място и Миляна Ристич с време 01:28:01 на трето място.

В състезанието при жените от македонските състезатели по полумаратон Адриана Поп Арсова зае първо място с време 01:16:12, Миляна Ристич завърши на второ място с време 01:28:01, а Марина Домазетовска завърши на трето място с време 01:33 ч. :54. Тази година кметът на град Скопие Данела Арсовска удостои победителите в полумаратона със заслужените им медали.

Победители в най-късото състезание по дължина 5 км станаха Григорян Никовски с време 00:17:00 при мъжете, втори е Йован Костовски с време 00:17:23 и трети Християн Танески в време 00:17:36, а при дамите победителката Одета Белегу с време 00:20:07 се присъедини на подиума към Ирма Хайдари с време 00:20:21 и Магдалена Станковска с време 00:20:36.

Наумче Мойсоски, президент на Агенцията за младежта и спорта, връчи наградите на най-добрите бегачи на 5 км.

- Значителен успех е организирането на спортно събитие от такъв ранг, което с това издание лека-полека връща броя на участниците отпреди пандемията. Тази година посвещаваме този маратон в чест на президента на Спортния съюз Георги Кузмановски, който, въпреки че ни напусна няколко дни преди маратона, неговата всеотдайност, работа и роля на основен мотиватор за съхраняване и популяризиране на спортните ценности, - за всяка година това събитие да се увеличава и да напредва все повече и повече, ще бъде запомнено като уникален пример за всички поколения - каза Гордана Николовска от Спортния съюз на Скопие.

Организаторите на Wizz Air Skopje Marathon напомниха на присъстващите колко е важно да се възпитава любовта към бягането и здравословния живот и в същото време със спортно поздравление благодариха и поздравиха всички победители и участници, както и всеки доброволец на тазгодишното издание на маратона, чиято помощ всяка година е незаменима и допринася за още по-успешната организация на това спортно събитие.

Viz Air Skopje Marathon се организира от Спортния съюз на Скопие, в сътрудничество с Атлетически клуб „Работнички“ от Скопие, Министерството на вътрешните работи е партньор на маратона и както всяка година, това най-мащабно спортно събитие е под ръководството на под егидата на град Скопие, Делегацията на Европейския съюз и Агенцията за младежта и спорта.

Традиционните награди за най-добър банер, както и за най-добра снимка, като част от една от най-забавните части на маратона, ще бъдат окончателно обявени на официалната фен страница на Wizz Air Skopje Marathon в социалната мрежа Facebook.