Баскетболистите завършиха квалификациите за Мондиал 2023 без победа

Снимка: fiba.basketball

Баскетболният национален отбор на Македония допусна шеста загуба в последния шести мач от първата фаза на квалификациите за Мондиал 2023.

Баскетболистите днес в СК "Борис Трайковски" загубиха от селекцията на Украйна с 68:73 и спечелиха последното място в група "G" с кош разлика минус 122 (373:495). Само днес баскетболистите записаха най-малкото поражение от само минус пет, а най-убедителното поражение бе преди четири дни, когато Испания ликува с 36 точки (80:44).

Украинците изиграха отлична първа четвърт, която решиха в своя полза с 21:35, вкарвайки седем тройки. Те откриха мача с две тройки на Михалик, след което една четвърт премина в опитите на тима на Драган Баич да стигне до резултат.

Но веселите украинци имаха отговор, това беше ударът от дистанция, вкараха цели седем тройки и след десет минути игра имаха убедително 21:35.

А втората четвърт започна с добра игра на украинците, които стигнаха до плюс 17 (30:47), последва събуждане на "червено-жълтите" и серия от 14:0, която върна надеждата за триумф. При резултат 46-50 удари за пълен обрат не бяха отбелязани, но агресивната защита задържа Македония в мача, така че след точките на Робев за 51-54 селекционерът на Украйна бе принуден да поиска таймаут.

Това даде резултат и украинците вкараха тройка, но Николов с пазене отбеляза точки за 53:57, с които се влязоха в последната четвърт.

В решителната четвърт македонските баскетболисти имаха достижимо изоставане до средата на четвъртината, след което Украйна направи серия от 0:8 за 57:69.Македония не се предаде и след точките на Якимовски намали на 65 :69 и нов таймаут за украинците. При този резултат имахме три атаки за обрат, но подаването на Якимовски се озова на обръча, веднага след това Войдан Стояновски и Якимовски бяха неточни за тройка, след което украинците подпечатаха победата и оставиха Македония без нито един триумф в квалификациите за WC 2023.

Андрей Якимовски със 17 точки и 9 борби бе най-добър в лагера на "червено-жълтите", а добър мач направиха Войдан Стояновски с 15 и Боян Кръстевски с 13 точки. За Украйна най-добър бе Святослав Михалик с 24 точки.