Без титула, но и без пари: Хари и Меган ќе живеат само од лични приходи

Палатата објавила дека Хари и Меган повеќе нема да добиваат јавни пари за кралските должности и дека ќе ги вратат парите кои ги потрошиле за обнова на својата куќа во Фрогмор, односно 2,4 милиони фунти.

Нов шок во кралскиот дворец – принцот Хари (35) и Меган Маркл (38) останаа без титула, односно више нема да им се обраќаат со „нивното височество“, пишува BCC. Тоа значи дека сега, помеѓу останатото, може да ги прифаќаат комерцијалните понуди кои ги сакаат. Сепак, тие двајца и понатака ќе останат војводи од Сасекс и така од сега па натака ќе им се обраќаат.

Палатата објавила дека Хари и Меган повеќе нема да добиваат јавни пари за кралските должности и дека ќе ги вратат парите кои ги потрошиле за обнова на својата куќа во Фрогмор, односно 2,4 милиони фунти. Таа куќа планираат да ја задржат како свој дом во Обединетото Кралство.

Прочитајте и...  Овие 4 работи кои ги имате во вашиот плакар, треба редовно да ги менувате за да го заштитите здравјето!

Исто така, брачниот пар повеќе нема да ја претставува кралицата Елизабета Втора (93). Договорот на сила ќе стапи оваа пролет.

„После повеќемесечни разговори и нови расправии, драго ми е што заедно пронајдовме конструктивен и соодветен пат за мојот внук и неговото семејство. Хари, Меган и Арчи секогаш ќе бидат многу сакани и почитувани членови на моето семејство“, напишала кралицата Елизабета во службеното соопштение.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by The Duke and Duchess of Sussex (@sussexroyal) on

„Ги препознавам предизвиците кои ги искусија како резултат на интензивниот надзор во последните 2 години и ја подржувам нивната желба за самостоен живот. Сакам да се заблагодарам на нивната посветена работа во оваа земја, во Комонвелтот и пошироко, а посебно сум горда на тоа што Меган толку брзо стана дел од нашето семејство кое се надева дека денес ќе постигне договор за да овозможи почеток на среќен и мирен нов живот“, додала таа.

Прочитајте и...  Стручњаците предупредуваат: Сонот е пресуден за здравјето на мозокот!

Прочитај повеќе

Белоруската полиција со водени топови растерува илјадници демонстранти во Минск (видео)

Слободен печат

Старт на судски процес на обвинителка контра опозиција: Рускоска претрпела душевна болка од изборните спотови на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Доста е, ми треба мир: Пејачката Анабела се повлекува од музиката и јавниот живот!

Васко Спасоски

Легендарната Софија Лорен по 11 години се враќа на филмското платно!

Слободен Печат

Петти протест на ВМРО-ДПМНЕ: „Мафија“ и „Оставка“ се скандира на рутата од Правда до Кривичен суд

Слободен печат

Покрај тоа што кажува добри вицеви, Сашко Коцев знае да биде и романтичен: Актерот со фотка од него и сорпугата Смиљана ја одбележа годишницата од бракот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

И официјално: Алекса Бечиќ е избран за нов претседател на црногорскиот Парламент

Слободен печат

Поради прибирање на информации што претставувале државна тајна: Бугарија протера двајца руски дипломати

Слободен печат

Пиел по 50 кафиња на ден: Најчудните навики на познатите писатели!

Слободен Печат

Судските такси за физички лица од 48.000 денари се ограничуваат до 6.000 денари

Слободен печат

Прекрасен гест на Мурињо, ќе му ја исполни желбата на македонски новинар! (ВИДЕО)

Слободен печат

Стручњаците предупредуваат: Сонот е пресуден за здравјето на мозокот!

Слободен Печат