Беснеат пожари на ГРЧКИОТ ОСТРОВ, населението се евакуира

На грчкиот остров Евија синоќа избувнале неколку пожари, а пожарникарите сè уште се обидуваат да ги изгаснат.

Пожарите избувнале на три локации, во Ким, Пиргра и Агиос Георгиос, а од раните утрински часови во гаснењето на пожарите учествуваат и авиони, пренесува грчкиот портал Катимерини.

Според наведеното, иако огнот не ги загрозува станбените зони, пожарникарската служба наредила евакуација на населбите Гавалас, Дафни, Неохори и Лофискос како превентивна мерка.

Катимерини пишува дека 64-годишен маж кој бил уапсен вчера е осомничен дека го предизвикал пожарот поради невнимание, а денес ќе биде изведен пред обвинител во Халкида.

Прочитајте и...  Хоти: Јас ќе го водам дијалогот со Србија

Прочитај повеќе

Четворица обвинети за непочитување на полицискиот час во Битола

Слободен печат

Невладините организации ќе добијат од Владата 30 милиони денари

Слободен печат

„Бентли“ планира да отпушти илјада работници

Слободен печат

Влада: Денеска поднесени 114 кривични пријави за ширење на заразна болест

Слободен печат

Се огласи Грета за хаосот во Америка: Младата активистка го осуди расизмот!

Слободен печат

Шпанија ги отвара границите за туристи на 1 јули

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Германски неонацисти тренираат во воен камп во Русија- никој не може да им го забрани тоа

Слободен печат

Путин: Норникел ќе ја надомести целата штета предизвикана од излевањето на нафтата

Слободен печат

Безбедностата камера „улови“ воспитувачка која усмрти бебе кое плаче (ВИДЕО)

Слободен печат

Америка закрепнува: Вработеноста во САД во мај порасна за 2,5 милиони

Слободен печат

Бројот на потврдени случаи на инфекцијата со коронавирусот расте побрзо од кога било

Слободен печат

Нема заболени од Ковид-19 меѓу вработените во тетовските градинки

Слободен печат