Беше на чекор од Милан, ја купи Фиорентина!

Прифатена е понудата од 135 милиони евра, па нов газда се очекува да биде Роко Комисо, Американец со италијанско потекло.

Истиот избор пренесува дека понудата била прифатена од досегашните сопственици, браќата Андреа и Диего Дела Веле, информација која не е ниту потврдена, ниту демантирана.

https://twitter.com/esclusivenews24/status/1132282850278072320

Како италијански емигрант кој во САД дошол на 12 годишна возраст, Комисо го води познатиот њујоршки клуб Космос, кого во 2017 година се обиде да го купи Милан од Кинезите.

Фиорентина е во сопственост на семејството Дела Веле кое е најзаслужно што клубот се врати во италијанската елита по банкротот од 2002 година.

Постојаните несогласувања на браќата Дела Веле со навивачите кои бараат повеќе инвестиции и непродавање на најголемите клупски ѕвезди се една од причините за продажбата на клубот.

Прочитајте и...  Заработува 30 милиони евра годишно, a во родниот Уругвај коси трева! (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Германецот му верува на Михајловски: Дисингер верен на Вардар!

Слободен печат

Шеста рунда, нема заразени во Премиер лигата

Слободен печат

Адеми блеска во дресот на Динамо Загреб (ВИДЕО)

Слободен печат

Унгарски борач прележа коронавирус, па почина откако се врати на тренинг!

Слободен печат

Вернер се посрамоти пред „трансферот“ во Челси! (ВИДЕО)

Слободен печат

Неопислива среќа, Ѓоковиќ: Мојот прв тениски рекет! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Санчо парично казнет поради шишање без маска (ФОТО)

Слободен печат

Баварски час по фудбал во Леверкузен! (ВИДЕО)

Слободен печат

Мојсов останува во редовите на АЕК Ларнака

Слободен печат

На денешен ден: Кошаркарскиот „Моцарт“ ги постигна последните 30 поени!

Слободен печат

Каква радост, тренерот на Фрајбург почна да ги „тепа“ сите! (ВИДЕО)

Слободен печат

Барса со Луис Суарез против Мајорка и Трајковски!

Слободен печат