17.8 C
Скопје

Беса: Декретот на Бајден води кон зачувување на либералните вредности

Декретот на претседателот на САД, Џозеф Бајден, води кон развој на демократијата и зачувување на либералните вредности на општеството, сметаат од движењето БЕСА на Билал Касами.

-Движењето БЕСА континуирано ги усогласува своите политики со стратешките партнери – САД и ЕУ. Во ниту еден момент не се сомневаме дека американската политика предводена од претседателот Џозеф Бајден е насочена кон развој на демократијата и зачувување на либералните вредности. Договорот од Преспа, Договорот за добрососедство со Бугарија и Охридскиот договор се основа на стабилноста и предуслов за напредокот и просперитетот на РСМ кон нејзините евроатлантски стратешки цели. Движењето БЕСА силно го поддржува указот на американскиот претседател Џозеф Бајден – велат за Слободен печат од БЕСА.

Поврзани вести

Состојбата му е сериозна: Четиринаесетгодишно момче од Загреб испило литар вотка и завршило во болница

Катерина Стевовска

ВИДЕО | Заев: Ја враќаме довербата меѓу македонскиот и бугарскиот народ

Слободен печат

СЗО: Делта сојот полека станува доминантен во светот

Слободен печат

ВИДЕО | Ѓорчев: Бугарија има проблем со реалноста за постоењето на македонската нација и македонскиот јазик

Слободен печат

Санкционирани 83 возачи на автопатот Скопје – Велес поради брзо возење

Слободен печат

ВИДЕО | Трагедија во Перу: Во автобуска несреќа загинаа 17 патници

Слободен печат

Остави Коментар