Казни за сопственици на угостителски објекти во Берово за точење алкохол на малолетници

Фото: Unsplash/Michael Discenza

Во полициска контрола во содејство со вработени во Државен пазарен инспекторат, во Берово е утврдено присуство на три малолетни лица по полноќ, додека двајца сопственици на угостителски објекти не го почитувале работното време.

„Во контролата која е спроведена на територијата на Општина Берово, од слобода е лишен 24 годишниот (П.К) од Берово за точење алкохол на малолетни лица“, се вели во денешната информација од беровската полиција.

Беровецот се товари по член 204 од кривичниот законик.

Во полициското соопштение се додава дека по документирањето на случаите, против прекршителите се најавени соодветни пријави.

Видео на денот