Берни Сандерс промовираше стратегија за климатски промени вредна 16,3 милијарди долари

Демократскиот претседателски кандидат, Берни Сандерс, ја промовираше својата стратегија за климатски промени вредна 16,3 милијарди долари за време на турнејата низ северна Калифорнија.

Според планот, Сандерс би иницирал деценија на т.н. Green New Deal, 10-годишна федерална мобилизација која климатските промени би ги земала предвид во секоја политичка акција, од миграцијата до надворешната политика, со ветување дека од ваквиот начин на дејствување ќе произлезат 20 милиони работни места.

САД целата електрична енергија би ја произведувале од обновливи извори до 2030 година, односно би постигнале целосна „декрабонизација“ до 2050 година.

„Масовно ќе инвестираме во енергијата од ветрот, соларната и другите видови на одржлива енергија“, изјави Сандерс пред насобраната толпа од околу 5.000 луѓе, која со воодушевување го поздрави.

Прочитајте и...  Ја одложи свадбата за да се грижи за заболените: Лекар од Вухан е еден од најмладите кој почина од коронавирусот

Сандерс во говорот ги обвини нафтените компании дека се подготвени да ја уништат планетата за нивните краткорочни профити.

„Не можеме да го свртиме грбот пред оваа криза“, рече тој. „Ние мора да го водиме целиот свет во нова енергетска насока“, додаде Сандерс.

Неговата стратегија опфаќа десетици стратешки планови за Соединетите држави бескомпромисно да ги напуштат фосилните горива при производството на електрична енергија, во транспортот и во градежниот сектор.

Прочитај повеќе

Следниот седумгодишен буџет на ЕУ ќе биде претставен вечерва

Слободен печат

Ердоган првпат го призна присуството на протурските сириски милитанти во Либија

Слободен печат

Потврден прв случај на коронавирус во Либан

Слободен печат

Димитров: Посетата на европратениците Чолош и Ќучик испраќа сигнал за поддршка за пристапните преговори со ЕУ

Слободен печат

Иселувањето ќе продолжи на 24 март

Слободен печат

Џафери: Собранието ги исполни реформски приоритети, сега на потег е ЕУ

Слободен печат

Остави Коментар

17 − 2 =

Прочитај повеќе

Села и Гаши ја официјализираа коалицијата под слоганот „Една држава за сите”

Слободен печат

Сантос: За да се отворат преговорите со ЕУ политичките актери во Албанија треба да бидат обединети

Слободен печат

Дачиќ: Јамајка не извести дека не ја признале независноста на Косово

Слободен печат

Мицкоски: На целата јавност и е јасно дека Заев и Катица другарувале во минатото, а ова е исходот

Слободен печат

ДУИ: Од самиот почеток се гледа дека коалицијата помеѓу Алијансата за Албанците и Алтернатива е несериозна

Слободен печат

„Коха”: Избрзаниот твит на Хашим Тачи го блокираше признавањето на Косово од Јамајка

МИА Агенција