Берлускони „се враќа од (политички) мртвите“, на 85 години го избраа за сенатор

Силвио Берлускони EPA-EFE/FABIO FRUSTACI

Силвио Берлускони, лидерот на централнодесничарската партија „Форца Италија“, успеа да освои место во италијанскиот Сенат на вчерашните избори.

85-годишиот бизнис-магнат и политичар е избран во Монца, централна Италија, каде го поседува локалниот фудбалски тим.

Станува збор за негова деветта изборна кампања. За неа, тој се активира и на ТикТок, каде собра 600.000 следбеници, во обид да ги анимира младите гласачи.

Пред девет години, Берлускони беше осуден за фискална измама, а дел од казната беше одредено време да не може да се кандидира на избори. Казната истече во 2018 година.

Берлускони, кој четирипати беше премиер на Италија, неодамна имаше здравствени проблеми.

Видео на денот