Берлин ги повлекува војниците кои во Ирак се бореа против Исламска држава

Околу 30 војници стационирани во Багдад и градот Таџи ќе бидат преместени во Јордан и Кувајт и повлекувањето ќе почне многу брзо, изјави портпарол на Министерството.

Германија ќе повлече дел од својот воен контингент стациониран во Ирак што е дел од коалицијата за борба против ИД, според Министерството за одбрана во Берлин.

– Околу 30 војници стационирани во Багдад и градот Таџи ќе бидат преместени во Јордан и Кувајт и повлекувањето ќе почне многу брзо, изјави портпарол на Министерството.

Заклучно со мај 2019 година, Германија има 160 војници распоредени во Ирак како дел од коалицијата против ИД. Нивните должности вклучуваат главно обука на ирачките безбедносни сили.

Прочитајте и...  Анализа на причините: Раст на процентот на позитивни случаи од ковид тестовите од 6,5 на 8

Прочитај повеќе

Идентификувани 16 навивачи кои скандираа „мртов шиптар, добар шиптар“, повикани се на рапсит во станица

Рохани: Америка ќе се соочи со сигурен пораз поради својот потег со санкциите кон Иран

Шпанците не сакаат повторно во карантин, им забрануваат и пристап до паркови (ФОТО+ВИДЕО)

Маријана Митровска

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и Шахпаска не знаат ништо, бројот на заразени деца само расте

Слободен печат

ОЈО со детали за силувањето во Велес, велешанецот бил сосед на жртвата

Гренел и 13 претставници на Вашингтон утре во посета на Приштина

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Филипче бара анализа за зголемената смртност

Светниколската градинка, каде вработена беше заразена со ковид-19, утре ги отвора вратите за 110 деца

Се апси и старо и младо: Во Минск приведени најмалку десет демонстранти (ФОТО+ВИДЕО)

Маријана Митровска

Шахпаска со ветување: Во 2021 година нов закон за работни односи, стабилен пензиски фонд и раст на минималната плата и пензии

Слободен печат

Излези ако „те чеша“ џебот: Велика Британија воведува казни и до 10.000 фунти за прекршителите на самоизолација

Слободен печат

Родилка и нејзиното бебе починаа на ГАК, внатрешна контрола го испитува случајот

Слободен печат