Бенкси на слика од Моне доцртал количка од супермаркет па ја продал за скоро 10 милиони долари

Бенкси го рекреираше делото на импресионистот Клод Моне – „Јапонски мост“ во која додаде превртена количка од супермаркет и сообраќаен знак за заштита.

Делото кое е создадено во 2005 година е продадено за 9,8 милион долари. Првичната проценка на сликата била помеѓу 3,9 и 6,5 милиони долари.

„Покажи ми го Моне“ се однесува на делото на импресионистот Клод Моне – „Јапонски мост“, со таа разлика што природната идила, којашто е заштитен знак на францускиот сликар, кај Бенкси е место на природа полна отпад.

Количката од супермаркетот и портокалов знак се гледаат под мостот на сликата на бунтовниот уметник.

Тоа не е рекордна сума за која овој уметник има продадено свое дело. На 3 октомври минатата 2019 година, слика на Бенкси која го исмејуваше Парламентот на Велика Британија, беше продадена за 12 милиони долари.

Прочитајте и...  ФОТО: Ова е ќерката на Горан Бреговиќ, која ја доби со танчерка од Сараево

Уметникот сè уште успева да го чува својот идентитет во тајност – никој освен неговите најблиски соработници не знае како изгледа и како се вика.

Алекс Бранчик, шефот на современата уметност на Сотби, рече дека ова дело е „едно од најдобрите што го направил Бенкси“.

Името на Бенкси никогаш не било официјално потврдено и тој ја започнал својата кариера сликајќи ги зградите во Бристол, за подоцна да стане еден од најпознатите современи уметници.

Profimedia

Поврзани вести

ВИДЕО: Џенифер Лопез се соблече целосно гола

Слободен Печат

д-р Владимир Трајковски: Криопрезервација на јајце-клетки – вистинска одлука за иднината

Ј.К.Д

Меган Маркл: Војвотката од Сасекс со болка и тага раскажа дека претрпела спонтан абортус

Слободен Печат

Шкотска е првата земја во светот што ќе овозможи бесплатeн пристап до менструални производи

Слободен Печат

Ново истражување: Веганите имаат дури 43% поголем ризик од кршливост на коските

Слободен Печат

Никол Кидман: Велат дека осаменоста е тивок убиец. Не го кажуваат тоа без причина.

Слободен печат

Остави Коментар