12 C
Скопје

Бенфика пред „катанец“, дури 17. позитивни на корона

Португалскиот тим Бенфика соопшти дека меѓу членовите на екипата и фудбалерите се потврдени дури 17 нови случаи на коронавирус со што се соочува со откажување на натпревари.

Бенфика исто така наведе дека меѓу заразените има пет фудбалери вклучувајќи ги дефанзивецот Јан Вертонген и напаѓачот Лука Валдшмит.
Клубот исто така соопшти ги контактирале локалните здравствени власти за да добијат одговор дали ќе бидат во можност да продолжат со тренинзите и одигрување на натпреварите во наредните неколку недели.

Бенфика моментно се наоѓа на третото место во португалската Примеира лига со 32 бода, четири бода помалку од лидерот Спортинг Лисабон.

Прочитајте и...  ВИДЕО: ВАР го спаси Мурињо, Евертон во трка за Лига на шампиони!

Поврзани вести

Пролет непријатно го изненади Металург во ракометниот плеј-оф

Слободен печат

Норвежаните ќе го бојкотираат Мундијалот во Катар!?

Слободен печат

Македонските футсалци одиграа реми со Србија

Слободен печат

ВИДЕО: Работнички пресилен за Сутјеска и останува во трка за плеј-офот!

Слободен печат

ВИДЕО: Спектакл на „Санремо“, музичкиот настап на Миха и Ибра ја крена Италија на нозе!

Слободен печат

Сејдини: Штип наскоро ќе биде пример за успешна фудбалска приказна

Слободен печат

Остави Коментар