Белоруската полиција со водени топови растерува илјадници демонстранти во Минск (видео)

Во обид да растера илјадници демонстранти во Минск, белоруската полиција употреби водени топови и почна со апсење на луѓе кои денеска излегоа на улиците по ненајавената инаугурација на претседателот Александар Лукашенко.

Belarus police uses water cannons to disperse today protest in Minsk

Publiée par Benyamin Poghosyan sur Mercredi 23 septembre 2020

Во Белорусија, речиси, секојдневно има протести од изборите во минатиот месец на кои Лукашенко извојува убедлива победа, но неговите противници велат дека резултатите од гласањето биле наместени.

Членот на Координативниот совет на опозицијата, Павел Латушко на социјалните мрежи напиша дека тој и неговите сојузници никогаш нема да ја прифатат фалсификуваната изборна победа на Лукашенко и побара распишување на нови претседателски избори.

Прочитајте и...  Подгорица ново жариште на коронавирусот: 168 новозаразени во Црна Гора, 112 се од главниот град

– Ги повикуваме сите веднаш да започнат кампања за граѓанска непослушност, истакна Латушко.

Поврзани вести

Коронавирусот се појави и во хрватската Влада: Позитивна министерката Брњац, уште двајца министри одат во самоизолација

Слободен печат

Мицкоски: Националната катастрофа со ковид-19 е последица на убиствената неспособност на Владата

Слободен печат

Ковачев: Наместо „бугарски фашистички окупатор“, на спомен плочите да пишува „германски нацистички окупатор“

Слободен печат

Филипче: Состојбата со коронавирусот е критична, притисокот врз болниците е огромен

Слободен печат

Аеродром, Карпош и Центар имаат најмногу случаи на коронавирус во Скопје

Слободен печат

Подгорица ново жариште на коронавирусот: 168 новозаразени во Црна Гора, 112 се од главниот град

Слободен печат

Остави Коментар