Први протести по инциденот на Косово во Белград: „Србија против насилство“ вечерва пред собранието и РТС

Фото: Твитер

Во Белград се одржува 22. протест „Србија против насилството“. Протестот започна пред Народното собрание, а како што беше претходно најавено, прошетката ќе оди по таканаречената медиумска рута, но ќе заврши до зградата на Српското претседателство. На граѓаните пред Собранието на Србија им се обратија Небојша Зеленовиќ и Радомир Лазовиќ, од вонпарламентарната опозиција.

„Досега имавме лажни избори, украдени избори, каде граѓаните беа уценувани. Бараме тоа да се смени, ако не го добиеме, тогаш да водиме заедничка кампања, да создадеме некаква социјална опозиција“, изјави претседателот на Демократската партија Зоран Лутовац.

На прашањето дали опозицијата оди на избори заеднички, односно на една листа, Лутовац во изјава за српската телевизија N1 вели дека во јавноста е претставен рамковен договор и дека сега се работи на конкретизирање на договорот и дека тие ќе разговараат за тоа во следните неколку дена.

Копретседателот на партијата Зајдено Небојша Зеленовиќ рече дека оваа земја ја водат „апсолутни дилетанти кои успеале да уништат се“.

„Па сега месото во месарница е замислена именка, говедско за 1.200 динари, никогаш досега. Чварци станаа луксузен предмет, сака ли некој да прави ајвар? Папрака за 200 динари. Што е ова, вака никогаш не било. Велат дека инфлацијата што увезувала од нас, значи во Европа е 6 отсто, а кај нас е 12,5 отсто како што велат. Кај нас е двојно поскапа и двојно полоша“, рече Зеленовиќ.

На претседателот на Србија му порача еднаш засекогаш да нема ископ на литиум и бор – „Вучиќ сака литиум, граѓаните не“.

„Што се случи пред некој ден во Бањска, нели, Александар Вучиќ? Дали му наредивте на Милан Радоичиќ да однесе вооруженипрео луѓе таму. Ако го сторивте тоа, вие сте најголемиот криминалец досега. Ја ставивте сопствената земја во политичка опасност. не, тогаш вие најголемиот неспособен што донел одлуки во оваа земја“, рече тој.

Праша дали разбираме „каква трагична комедија живееме“.

„Трагична комедија која во моментот кога Милан Радоичиќ ги води тие луѓе да бидат стрелани, Бата Гасиќ, министерот за полиција, ја прегрнува Лепа Брена“, заклучи Небојша Зеленовиќ.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот