Белград и Приштина се далеку од решавање на нивниот спор

Поранешниот советник за национална безбедност на САД, Џон Болтон смета дека Белград и Приштина можеби се далеку од решавање на нивниот спор, но дека евентуалниот договор за размена на територии не треба да влијае на ситуацијата во БиХ.

– Што се однесува до Србија и Косово, доколку тие се договорат за размена на територии, во делот на преговорите со кои се решаваат сите нерешени прашања и кои би довеле до економски, дипломатски и слични односи, мислам дека веројатно ќе го поддржиме тоа однадвор, рече тој во интервју за Н1 БиХ.

Но, додава тој, тоа решение не смее да влијае на другите земји во регионот, особено не на Босна.

– Мислам дека треба да разјасниме дека билатералните решенија меѓу Србија и Косово немаат никаков ефект врз Босна, Албанија, Романија, Бугарија или која било трета страна, додаде Болтон, нагласувајќи дека таквите одлуки не можат да значат дека трета страна има право еднострано да бара отцепување.

Прочитајте и...  Јеремиќ: Србија е еднопартиска држава, Владата контролира сè

Болтон истакна дека Белград и Приштина треба да го решат проблемот самостојно и дека му се чини дека има простор за напредок, но дека фрустрирачки е што нема напредок. Тој изрази надеж дека ќе дојде време да се реши спорот.

Тој исто така додаде дека е загрижен за недостигот од американски ангажман на Балканот.

Прочитај повеќе

Жерновски за пресудата за „Шамари во Центар“: Ќе се борам Груевски да отслужи казна во македонските затвори!

Тајланд организира летови за странски туристи, првиот авион од Кина

Слободен печат

Шилегов: Град Скопје продолжува со отстранување на дивоградбите од Скопје 2014 што се под нејзина надлежност

Слободен печат

Борба за животи и респиратори: Еве како Панама се справува со растечкиот број на заболени (ФОТО)

Мавровско се дави на суво!

Борел до Димитров: Бидете уверени во мојата посветеност на интегранција на Северна Македонија во ЕУ

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Студентите се „гужваат“ на факултетите за упис на семестар: Не се почитуваат мерките за заштита од ковид-19 (ФОТО)

Михаило Донев

И фирмите што работат со државата останаа со куси ракави

СЗО: Милион смртни случаи од Ковид-19 е многу тажен биланс

Слободен печат

Царовска: Онлајн наставата може да се следи и со стари компјутери (ВИДЕО)

Нови 112 случаи на коронавирус, осум лица починаа, 159 пациенти се оздравени

Слободен печат

ВО ЖИВО: Прес-конференција на Битиќи и Шахпаска за дел од економските мерки од четвртиот пакет

Слободен печат