17.8 C
Скопје

Белгиски земјоделец „по грешка“ ја поместил границата со Франција

Еден белгиски земјоделец се најде во центарот на контроверзии откако ја помести границата со Франција.

Локален историчар шетал низ шумата кога забележал дека каменот кој ја обележува границата меѓу двете земји бил преместен за 2,29 метри.

Имено, земјоделецот го преместил каменот на територијата на Франција, очигледно затоа што стоел на патот каде што поминувал со неговиот трактор. Но, наместо меѓународна „бучава“, земјоделецот ги насмеа двете страни.

Тој ја направи Белгија поголема, а Франција помала. Тоа не е добра идеја“, рекол градоначалникот на Еркелин во Белгија.

Границата меѓу Франција и Белгија е долга 620 км, а официјално е признаена во 1820 година. Каменот потекнувал од 1819 година, кога првично била обележана границата.

Белгиските власти планираат да го контактираат земјоделецот и да го замолат да го врати каменот на првобитната локација. Доколку тоа не се случи, случајот може да се испрати до белгиското Министерство за надворешни работи, а француско-белгиската гранична комисија може да биде свикана за прв пат од 1930 година.

Исто така, доколку земјоделецот не го врати каменот на вистинското место, може да биде казнет со парична казна.

Поврзани вести

Шведскиот премиер соочен со гласање за недоверба

Слободен печат

Организирајте го домот: Задоложително ослободете се од нештата кои не ги користите

Слободен печат

Папата повика на воспоставување хуманитарни коридори во Мјанмар

Слободен печат

Избори во Франција: Марин ле Пен за прв пат води во еден од регионите

Слободен печат

Поради една причина Опра Винфри ја отфрли можноста да ѝ биде кума на Лилибет Дијана

Слободен печат

Од понеделник, Словенците можат да изберат која вакцина ќе ја примат

Слободен печат

Остави Коментар