Белгиската мачка заразена со коронавирус имала слични симптоми како луѓето

Од кризниот штаб за коронавирусот во Белгија даваат неколку детали околу првиот случај на заразено домашно милениче со коронавирусот.

Мачката, инфицирана од својот сопственик, имала дијареја и респираторни проблеми, познато било дека нејзиниот газда е заразен со вирусот, по што е одлучено да се тестира и миленичето.

Резултатите од тестот на мачката анализирани на факултетот за ветеринарство биле позитивни.

Ова е прв случај на заразено домашно милениче со коронавирусот.

Симптомите кај мачката се појавиле една недела по симптомите на сопственикот.

Иако станува збор за изолиран случај и не е утврдена зараза од домашно милениче кон човек, здравствените власти во Белгија ќе дадат нови препораки за однесување со домашните животни.

Мобилизирани се и властите надлежни за безбедност на храната.

Прочитајте и...  Црногорската опозиција обединета во Граѓански блок ќе настапи на парламентарните избори

Прочитај повеќе

Хоти: Приштина во дијалогот со Белград влегува единствено заради меѓусебно признавање

Слободен печат

Шекеринска: Десетина дена пред нападот во Собранието ќерката на Дурловски ми седеше во скут додека и читав приказна

Слободен печат

Четврти ден протести во Бугарија: Демонстрантите бараат оставка од Владата и јавниот обвинител

Слободен печат

Заев: Со седење дома на ден на избори, помага само да се врати режим

Слободен печат

Мицкоски: Нудиме 1.000 решенија за 1.000 проблеми

Слободен печат

Спасовски и Филипче во Куманово: На 15 јули гласајте за сигурно здравство

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Еколошка катастрофа: На Арктикот истекле 45 тони гориво

Слободен печат

МЗ: Изминатиот период се набавени 12 амбулантни возила и 13 нови возила за домашно лекување (ФОТО)

Слободен печат

Лагите и конспирациите за Ковид 19, не ја поштедија ни починатата 24 годишна девојка од Тетово

Мирослава Бурнс

Сопругата на Пендаровски ќе биде во избирачки одбор за гласање на заразени од коронавирусот

Слободен печат

Мицкоски: Народот одлучува за каква иднина ќе има, во каква држава сакаме потомци да живеат

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со коронавирусот во светот

Слободен печат