Белгија: Прва затворска казна за закани преку Фејсбук

„Слободата на мислење и на изразување претполагаат право да се изразат своите убедувања, но таа слобода не е апсолутна”, смета белгискиот суд.

Белгиски суд за првпат изрече затворска казна за закани упатени преку социјалната мрежа Фејсбук против поранешната пратеничка со турско потекло, Махинур Оздемир.

Ален Бине е осуден на строга затворска казна од десет месеци од страна на Апелацискиот суд во Брисел, откако Основниот суд изрече само две недели затвор за Бине.

Казната се однесува на негов коментар напишан на социјалната мрежа во 2015-та година по телевизиски настап на пратеничката Оздемир.

Судот оцени дека овој коментар е прекршување на законот од 1981 против дискриминација и ксенофобија.

Во коментарот Бине напишал: “Што бара оваа во нашата земја? Како е можно оваа ороспија што си го вакцинира својот одвратен турски син на наш трошок сѐ уште да не е убиена?”

Прочитајте и...  Заев-Закоњшек: Вложуваме во квалитетен, ефикасен и економичен транспортен систем интегриран во регионот и ЕУ

По првостепената пресуда, Бине одлучува да се обрати до Апелацискиот суд. Во меѓувреме тој продолжува да се заканува на локална политичарка, а минатата година е задржан во полиција поради семејно насилство.

Во својата аргументација, белгискиот Апелациски суд оценува дека “слободата на мислење не е асполутна”.

-Треба да се земе предвид, меѓудругото, сериозноста на овие дејства кои покажуваа дека тој ги презира другите, нема почит кон законот кој ја заштитува оваа вредност и не ги почитува елементарните правила на општествениот живот. Во елан на избувливост, осомничениот упати јавни навреди и говор на омраза кон нејзе и нејзиниот син поради нејзината националност или потекло, без воопшто да сфати дека тоа може да ги поттикне оние кои го читаат да манифестираат насилно однесување кон овие лица, и со тоа ги стави во опасност тужителите”, оцени Судот.

Прочитајте и...  Обвинение против скопјанец кој пред малолетните деца ја тепал сопругата со боксови

„Слободата на мислење и на изразување претполагаат право да се изразат своите убедувања, но таа слобода не е апсолутна”, смета белгискиот суд.

Казната од десет месеци затвор без можност за условност треба да служи како пример за него и за другите во општеството.

Оздемир од своја страна преку нејзините адвокати ја поздрави пресудата

-Не може сѐ да се пишува на интернет, има граници, ова е прв пат говор на омраза поради етничката припадност изразен на социјалните мрежи да биде осуден на затворска казна, времето на неказнивост за омразата на интернет заврши, соопштија адвокатите на поранешната пратеничка, која во меѓувреме ја напушти Белгија и и се придружи на владата на Реџеп Таип Ердоган. Оздемир е моментално амбасадорка на Турција во Алжир.

Прочитајте и...  Шведска нема да ги вакцинира децата против коронавирусот

Прочитај повеќе

Филипче: Кротката убавица Бојана како лавица го победи карциномот (ВИДЕО)

Слободен печат

Словенија: Се очекува 60 отсто од населението да се вакцинира кога ќе бидат достапни ковид вакцините

Слободен печат

Апел од шпанската Влада: Жителите на Мадрид да го ограничат движењето

Слободен печат

Голема акција на Европол и ФБИ: Уапсени 179 лица, запленет пола тон дрога и оружје

Слободен печат

Фејсбук и Инстаграм поради прописите ќе ја напуштат Европа?

Слободен печат

Ковид-тест наместо карантин за патниците пред меѓународните летови, бараат авиокомпаниите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Британија со нови рестриктивни мерки: Полициски час за рестораните, казни за неносење маски, свадби и погреби со ограничен број луѓе

Слободен печат

Расте бројот на заразени во Шведска, се размислува за нови мерки

Слободен печат

Се „крчка“ нов Кривичен законик, но и Закон за кривична постапка.

Лука Андреев

Макрон ја повика Русија да објасни за труењето на Навални, нема да толерира хемиско оружје

Слободен печат

Хашки обвинител: Ќе ги гониме оние кои ќе го откријат идентитетот на сведоците против ОВК

Слободен печат

Д-р Марковски: Потребно е владино тело од 4-5 доктори кое ќе носи одлуки за да излеземе од пандемијата

Слободен печат