Белата куќа чува големи тајни: Била градена од робови, главниот архитект бил Ирец и не требало да биде во бела боја!

белата куќа
Белата куќа / Фото: Принтскрин/Јутјуб

Тешко е да се замисли дека Белата куќа, официјалнатa резиденција на американските претседатели, не била отсекогаш бела.

Имено, републиканецот Теодор Рузвелт, кој живеел во неа од 1901 до 1909 година, го дал името што е вообичаено и денес. Тој официјално го направил тоа на 12 октомври 1901 година.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by The White House (@whitehouse)

Пред тоа, биле користени имиња како Претседателска куќа, Претседателски замок и Извршен замок.

Мора да се признае, првиот претседател што ја нарекол така, човекот што го измислил името, бил Џон Адамс, вториот американски претседател (1797-1801). Овој прекар започнал да се појавува во весниците во почетокот на 19 век, но дури…

Целиот текст и фотографиите проследете ги ТУКА.
Извор: Еспресо.мк 

Видео на денот