Белата куќа ќе побара дополнителни пари од Конгресот за борба со коронавирусот

Претставници од Белата куќа и министерствата за здравство и за социјала засега не ги коментираат изваштаите на изданијата. Најпрвин за ова извести „Политико”.

Белата куќа планира да побара дополнителни средства во напорите за борба со коронавирусот, соопштија денеска „Политико” и „Вашингтон пост”.

Повикувајќи се на неименувани извори, весникот од Вашингтон наведува дека во текот на наредните три дена Белата куќа може да испрати барање до Конгресот во висина од околу милијарда долари.

Претставници од Белата куќа и министерствата за здравство и за социјала засега не ги коментираат изваштаите на изданијата. Најпрвин за ова извести „Политико”.

Двете изданија наведуваат дека барањето до Конгреост се уште се подготвува и дека бараната сума може да се измени.

Епидемијата на новиот коронавирус започна во Кина на почетокот на годината и се прошири надвор од нејзините граници во повеќе земји, со жаришта во Јужна Кореја, Иран и Италија.

Прочитајте и...  Заев: После поразот Мицкоски нема да биде лидер на ВМРО-ДПМНЕ

Американските берзи денеска регистрираа недоверба со распродажби на акциите на многу компании, по информациите дека смртоносниот вирус се шири и во западниот свет.

Од вирусот досега починаа над 2.628 луѓе, а речиси 80 илјади се заразени. Мнозинството од починатите и заболените се од Кина.

Прочитај повеќе

Мисајловски: Во Кучевишка Бара и Бел Камен ќе изградиме целосна подземна инфраструктура и нов асфалт (ВИДЕО)

Слободен печат

Богојески: Македонски концепт се залага за 6 часовен работен ден за работниците во Македонија

Слободен печат

Американските маринци масовно се разболуваат од корона, Армијата молчи

Слободен печат

Во Србија 345 новозаразени со коронавирусот, починаa 12 лица

Слободен печат

Спасовски: Никаква обнова нема, само Груевски е обновен во Мицкоски

Слободен печат

Пендаровски: Сребреница е сеќавање на опасниот вирус на нетрпеливоста кон различните (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Пожар на грчкиот остров Евија, на терен 82 пожарникари, авиони, хеликоптери

Слободен печат

Рохани поради коронавирусот забранува бдеења, свадби или забави

Слободен печат

Рекордни 140 новозаразени со коронавирусот во Хрватска

Слободен печат

В понеделник ќе гласаат 716 лица заразени со Ковид-19 и во самоизолација

Слободен печат

Милијардерот Гејтс: Лекот и вакцините за ковид-19 не треба да бидат достапни само за оние што ќе платат најмногу

Слободен печат

Во Украина регистрирани нови 800 случаи со ковид-19

Слободен печат