-3 C
Скопје

Бела покривка на Шар Планина: Првиот снег падна на северната страна на Титов Врв

Прв снег веќе има на високите предели и врвови на Шар Планина, информираат планинарите кои викендов го посетија овој масив. Зија Јонузовски од планинарскиот клуб „Аргентус Монт”, кој заедно со клупските колеги биле на Титов Врв, фотографирале како изгледа северната страна на највисоката точка на Шар Планина на 2.474 метри надморска височина.

– Според сознанијата од колегите планинари и состојбата на самото место, се гледа дека снегот е стар неколку дена. Според наши проценки, изминатиот викенд беа лоши временските услови со ниски температури и дожд, па така планинарите не заминаа на викенд турите на Шар Планина. Така најверојатно минатата недела на 27 септември е паднат првиот снег, смета тетовскиот планинар Зија Јонузовски.

Неделава која измина планинарите го фотографирале и врвот Бриставец на 2.670 метри надморска височина, што претставува четврти врв по височина на Шар Планина, а се наоѓа помеѓу Црно и Боговинско Езеро и претствува дел од голем планински гребен.

Прочитајте и...  Собранискиот спикер Џафери го прими австрискиот амбасадор Вуцас: Силна поддршка за спроведување на реформите

Поврзани вести

Фон дер Лајен: Западен Балкан ќе ги добие ветените вакцини најбрзо што може

Слободен печат

Лидерите на ЕУ заклучија: Границите остануваат отворени, но се воведуваат рестрикции за патувањата

Слободен печат

Зошто Твитер трајно го суспендираше профилот на Трамп: Хронологија на сите навреди во последните 6 години

Слободен печат

Швајцарија веќе нема да биде неутрална? Државата покрена кампања после која ништо нема да биде исто

Слооден печат

Фолскваген може да заработи казна од над 100 милиони евра за неисполнување на целта на ЕУ за емисија на гасови

Слободен печат

Бајден: Следниот месец во САД ќе има 500.000 починати од ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар