Бектеши: Убеден сум дека ќе се стави крај на злоупотребата на „црвената нафта”

Министерот за економија Крешник Бектеши е убеден дека ќе се стави крај на злопутребата на екстра лесното масло за домаќинство, познато како „црвена нафта”.

Првпат по две децении, рече, во земјава има државна мобилна лабораторија за контроли која веќе функционира.

Одговорајќи на новинарски прашања по денешната прес-конференција во Владата на која заедно во вицепремиерот Кочо Анѓушев ги образложија ефектите од Законот за финансиска поддршка, Бектеши не прецизира колку инспекции се досега направени и упати одговор на ова да се побара во Бирото за метрологија.

-Јас сум убеден дека ќе ја спречиме злоупотребата на екстра лесното масло за домаќинство. Дека правиме големи напори во оваа насока, покажува фактот дека првпат по 20 години во земјава има државна мобилна лабораторија за контроли, која веќе е набавена и се користи од Бирото за метрологија во соработка со Државниот пазарен инспекторат.  Што се однесува до акцизата, тоа е во надлежност на Министерството за финансии. Таму обратете се зашто тие ги прават сите анализи и оценуваат какви се буџетските импликации- нагласи министерот Бектеши.

Прочитајте и...  Беџети: Нема регистрирано заболен со Ковид - 19 во Сарај, 34 лица во самоизолација

Прочитај повеќе

Никола Димитров: Се гледа од каде ни доаѓа помошта!

Слободен печат

Руско МНР: Пристапувањето на Северна Македонија во НАТО се совпадна со денот на бомбардирањето на поранешна Југославија

Слободен печат

Родилка од Куманово позитивна на коронавирус, бебето останува на ГАК, таа оди на Инфективна

Слободен печат

Нагло слабеење на инфлацијата во Еврозоната

Слободен печат

Израелците наместо ракети произведуваат респиратори

Слободен печат

Во Лондон од коронавирус почина 13-годишно дете

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Гутереш: Сите земји треба да ги следат препораките на СЗО за да го ограничат ширењето на вирусот

Слободен печат

Уште една 100-годишна жена се опорави од коронавирусот – добра вест дојде од Холандија

Слободен печат

МАЈКИТЕ ВО САМОИЗОЛАЦИЈА НЕ МОЖАТ ДА РАБОТАТ ОД СВОИТЕ ДЕЦА: Овие се проблемите со кои се соочуваат дома заради коронавирусот

Слободен печат

Путин му испраќа помош на Трамп: Руски авиони полни со опрема тргнуваат кон САД

Слободен печат

Штипјанец ќе плати пет илјади евра затоа што за време на самоизолација отишол на бербер

Слободен печат

Виенски економски институт: Рецесија им се заканува на сите земји од Средна, Јужна и Источна Европа

Слободен печат