Бектеши: Не е моја работа да предлагам кој ќе биде сменет - Слободен печат

Бектеши: Не е моја работа да предлагам кој ќе биде сменет

Не е моја работа да правам анализи и да му предлагам на мандатарот кој ќе биде сменет, а кој не, вели министерот за економија Крешник Бектеши запрашан дали очекува да биде опфатен со најавената реконструкција на Владата од страна на премиерот Зоран Заев.

Тој на денешната прес-конференција во врска со објавените јавни повици од Програмата за промоција на обновливи извори на енергија и поттикнување на енергетска ефикасност во домаќинствата, запрашан за коментар, рече дека не држат оценките за потфрлување во економските ресори имајќи ги предвид бројките и извештаите објавени од Заводот за статистика.

– Ние како Министерство сме надлежни за политиката што се спроведува во индустријата, туризмот, трговијата. Ако ги земете бројките ние веќе година и пол имаме голем раст, а во некои области дури и двоцифрен раст – вели Бектеши на новинарско прашање во врска со изјавата на вицепремиерот Бујар Османи дека со реконструкцијата на Владата ќе се зајакнат економските сектори и критиките на министерот Дамјан Манчевски дека потрфлиле економските министерства.

Прочитај повеќе

ОЈО отвори истрага за обид за убиство во Арнакија

Слободен Печат

Маглата ја ограничи видливоста на повеќе патни правци во Македонија

Слободен печат

Герберих: Има добри изгледи за започнување со пристапни преговори пред самитот во Загреб

Слободен печат

Кој ќе се крсти, а кој ќе раскрсти?

Слободен печат

По скратена постапка Собранието ги донесе измените на Законот за служба во Армијата

Слободен печат

Манчевски: Да постигнеме широк национален консензус на сите нивоа

Слободен печат

Остави Коментар

11 − 9 =

Прочитај повеќе

Јакимовски приведен за семејно насилство, потврди ОЈО

Слободен печат

Повардарската епархија се поготвува за празникот Водици

МИА агенција

Усвојувањето на Законот за Јавното обвинителство е поддршка за евроинтеграциските процеси

Слободен печат

Џафери: Борбата против корупцијата предуслов за успешна, демократска и правна држава

Слободен печат

Претставени пет пакети за трансфер на вработените од јавен во приватен сектор

Слободен печат

Приведен Емил Јакимовски, МВР засега нема конкретни информации

Слободен печат