Бектеши: До крајот на годината спогодба за „One Stop Shop” на ГП Ќафасан

Забрзување на процедурите за воведување заеднички гранични контроли со едно застанување на патниот граничен премин Ќафасан-Кафатане беше главна тема на работниот состанок, кој денеска во Тирана го оствари министерот за економија Крешник Бектеши и албанските министри за економија и финании и за внатрешни работи, Анила Денај и Сандер Лешај.

Владата на Република Северна Македонија во септември 2018 година донесе одлука за почнување постапка за воведување на заеднички гранични контроли со Република Албанија на патниот граничен премин Ќафасан-Кафатане, со што ќе се овозможи забрзување на протокот на патници, стока и превозни средства меѓу двете земји.

На почетокот на 2019 година оваа иницијатива беше прифатена од страна на Република Албанија, при што од албанската страна беше доставен и нацрт- текст на Спогодба за воведување на заеднички гранични контроли на патниот граничен премин Ќафасан-Кафатане.

Прочитајте и...  Спасовски ќе ја предводи делегацијата на Самитот на ЕБОР за Западен Балкан во Лондон

-Ние како Влада имаме интерес за воведување на заедничко гранично управување со едно застанување „One Stop Shop” со Република Албанија што е и наша заложба согласно Берлинскиот процес. На средбата со министерката за економија и финансии на Република Албанија, Анила Денај и министерот за внатрешни работи на Република Албанија, Сандер Лешај утврдивме, во најкраток можен рок да се формираат мешовити работни групи од надлежните институции од двете држави кои ќе работат на техничките предуслови за воведување на заедничко гранично управување на патниот граничен премин Ќафасан- Кафатане.

-Албанската страна веќе достави нацрт- верзија на Спогодба за заедничко гранично управување, чијшто текст е прифатлив за нас и е појдовна основа за преговори за негово склучување. Во наредниот период ќе работиме на создавање на предуслови на терен за функционирање на овој концепт, по што ќе следи усогласување на Спогодбата по спроведување на законските постапки на двете држави. Очекуваме техничките предуслови од двете страни да бидат завршени до крајот на годината информираше министерот Бектеши по состанокот со двајцата министри.

Прочитајте и...  Си Џинпинг: Мерките против коронавирусот даваат резултати, борбата е во клучна фаза

Министерката за финансии и економија на Република Албанија, Денај потенцираше дека Република Северна Македонија е пример во регионот кога станува збор за спроведување на економски реформи за олеснување на трговијата и подобрување на бизнис климата.

За забрзување на процедурите за отварање на “One Stop Shop” на граничниот премин Ќафасан министерката порача дека треба да се искористат позитивните искуства кои Албанија ги има со Косово и Северна Македонија со Србија.

Министерот за внатрешни работи на Република Албанија, Лешај ја поздрави заложбата на македонската Влада за воведување на заеднички гранични контроли со Република Албанија, потенцирајќи дека тоа е и еден од нивните приоритетни проекти со главна цел забрзување на трговијата и транзитот на патници меѓу двете земји, а со тоа и на целиот регион. Министерот Лешај ја потенцираше потребата за итно отварање на “One Stop Shop” на граничниот премин Ќафасан-Кафатане, почнувајќи најпрво во делот на патничките контроли, за што според министерот нема никакви технички и процедурални пречки.

Прочитајте и...  ИСТОРИСКИ ДЕН ЗА БИТКОИНОТ: Инвеститорите со нетрпение го чекаат мај

Со воведување на „One Stop Shop” ќе се намали времето на чекање на превозниците, со што ќе се намалат трошоците на економските оператори, ќе се забрза протокот на патници, стока и превозни срредства меѓу двете земји. Со воведување на заеднички гранични контроли ќе се намали можноста за царински измами, а ќе се заштедат и ресурси потребни за реализација на концептот.

Прочитај повеќе

Трамп: Гренел ќе остане задолжен за дијалогот меѓу Белград и Приштина бидејќи е многу добар во таа работа

Слободен печат

Албанската опозиција го поддржува протестот на Мета

Слободен печат

Убиен лидерот на Ал Каеда во Јемен

Слободен печат

Уапсени се двајца скопјани при заплена на 12 килограми хероин на влез во Црна Гора (ФОТО)

Слободен печат

Мета: Одбраната на Уставниот суд е црвена линија на секој чесен и одговорен Албанец

Слободен печат

Израел убиле Палестинец, по што следела одмазда од 20 ракети

Слободен печат

Остави Коментар

четиринаесет − оне =

Прочитај повеќе

Стапува во сила забраната за увоз и извоз на отпад за согорување меѓу Северна македонија и Бугарија

Слободен печат

СЗС: Вучиќ повторно го потврди неуспехот на својата политика на Косово

Слободен печат

Што претставува „плус, плус“ планот на Ахтисари?

Слободен печат

Спасовски изрази сочувство до семејството на загинатите деца во Романовце

Слободен печат

Асанж и претставници на американската Влада утре ќе се соочат во лондонскиот суд

Слободен печат