7 C
Скопје

Бекер: Кирјос има капацитет да го освои „Вимблдон“!

Поранешниот германски тенисер Борис Бекер е импресиониран од настапот на Ник Кирјос на „Австралија опен“ и предвидува дека Австралиецот ќе освои барем еден „Вимблдон“.

Кирјос во Мелбурн на домашен терен беше елиминиран во третото коло откако го испушти водството од 2:0 против Австриецот Доминик Тим.

– Имавме несогласувања во минатото, но морам да признам дека сум импресиониран од неговиот став на теренот. Мечот против Тим беше еден од најдобрите на турнирот.

И натаму мислам дека има капацитет да освои барем еден „Вимблдон“. Со таков сервис и сила на ударите..Сè зависи од него – вели Бекер кој своевремено му беше тренер на првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ.

Досега Кирјос на грен слем турнирите двапати доаѓаѓе до четвртфиналето, на „Вимблдон“ во 2014 година, како и на Отвореното првенство на Австралија во 2015? Дали можеби е подготвен за следниот чекор?

Неверојатни бројки на Ѓоковиќ во триумфот на Австралија Опен

Прочитајте и...  Ова не е хумано, ќе ги „убиеме“ фудбалерите

Поврзани вести

Ѓоковиќ се огласи по историскиот успех: Денеска е голем ден

Слободен печат

Предлог на Јувентус за револуција во Лигата на шампионите

Слободен печат

Кој ќе го победи Бруклин, Грифин им се приклучи на Дурент, Ирвинг и Харден

Слободен печат

ВИДЕО: Златан: Гатузо го фрлив во канта за ѓубре

Слободен печат

ВИДЕО: Мозаик на Ѓоковиќ од тениски топчиња во чест на историскиот успех

Слободен печат

Лапорта: Најдобриот фудбалер на светот ја сака Барселона

Слободен печат

Остави Коментар