Бејл како позајмица повторно во Премиер лигата!?

Како што информираат денеска британските медиуми, велшкиот интернационалец после седум години ќе се раздели со Реал Мадрид, а е подготвен да се врати во својот поранешен клуб, Тотенхем.

Благодарение на неговите добри партии во лондонскиот клуб (56 голови, 58 асистенции во 203 мечеви), во 2013 година направи трансфер на „Сантјаго Бернабеу“ со чиј клуб успеа Герет Бејл да ги запише најголемите успеси во неговата клупска кариера.

Со „кралевите“ по двапати ги освои „Ла Лига“ и УЕФА Суперкупот, по еднаш Копа дел Реј, шпанскиот Суперкуп, трипати ФИФА Светското клупско првенство, а четирипати ја покори Лигата на шампионите.

Најавите се дека 31-годишниот Велшанецот повторно ќе биде дел од Премиер лигата. Главниот клуч е менаџерот Жозе Мурињо, после седум години Бејл се враќа во Тотенхем.

Прочитајте и...  Дебакл на шампионката на Австралија Опен, на Мастерсот во Рим не освои ниту еден гем

Бејл ќе помине една година на позајмица, Тотенхем ќе плати околу 15 милиони евра, ќе биде убедливо најплатениот играч во премиерлигашкиот клуб.

Има важечки договор со Реал до 30 јуни 2022 година (вредност според „Трансфермаркт“ 28 милиони евра), останува да се види дали следното лето Англичаните ќе го откупат играчот за симболична сума или можеби, доколку не се задоволни од игрите, да го вратат во Мадрид.

Сензација од Англија: Бејл преговара за кам-бек во Тотенхем

Мурињо го убедува првиот човек на Тотенхем, Даниел Леви, дека Бејл му е потребен на тимот, после поразот од Евертон, и со него гарантира добра сезона и борба за топ 4. Леви го продаде Бејл на Флорентино Перез (претседателот на Реал Мадрид) за 110 милиони евра во 2013 година.

Прочитајте и...  Преговорите во завршна фаза: Бејл в петок ќе отпатува за Лондон!

Прочитај повеќе

Кошаркарите квалификациите за ЕП ќе ги доиграат турнирски и тоа во „меури“

Слободен печат

Син на НБА легенда ќе игра во АБА лигата

Слободен печат

Нови проблеми за Меси, ќе го пропушти „Ел Класико“?!

Слободен печат

Бејл доаѓа во Скопје: Ќе дебитира за Тотенхем против Шкендија

Слободен печат

Шампионката на УС Опен се откажа од Ролан Гарос

Слободен печат

Кој е човекот кој ги собори рекордите на легендарниот Бубка: Почна да скока на три години, а за малку ќе ја оставеше атлетиката поради бејзбол (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нов пресврт на Мајами за водство од 2:0 во победи (ВИДЕО)

Слободен печат

Базел и Милан сигурни во квалификациите за ЛЕ, крај за Динамо Москва

Слободен печат

„Војната“ со Меси и слабите резултати предвреме ќе го избркаат Бартомеу од Барселна

Слободен печат

Легендарниот Бубка веќе не е најголем „скокач“, светски рекорд на Дуплантис

Слободен печат

Дрита го елиминира Силекс и од Лигата на Европа

Слободен печат

Дебакл на шампионката на Австралија Опен, на Мастерсот во Рим не освои ниту еден гем

Слободен печат