Бејкинг-техниката за шминкање која ќе ве воодушеви! – Слободен печат
ЕспресоНекатегоризираноУбавина

Бејкинг-техниката за шминкање која ќе ве воодушеви!

Бејкинг или така наречено, „печење“ на лицето со пудра во прав, е чекор во шминкањето кој ќе го промени вашиот целокупен изглед.

Најверојатно веќе знаете како да направите контури на лицето или како да постигнете совршен „зачаден“ поглед, но постои една техника на шминкање која се уште треба да ја научите и вклопите во вашиот процес на шминкање, а тоа е бејкинг.

Бејкинг или таканаречено, „печење“ на лицето со пудра во прав, е чекор во шминкањето кој ќе го промени вашиот целокупен изглед. На интернет постојат бројни видеа кои детално ќе ви објаснат како се изведува техниката, а во продолжение можете да прочитате што всушност претставува и кои се чекорите за да се постигне.

Instagram

Што е бејкинг?

Бејкинг е израз кој веќе со години се користи во бјути-заедницата, а се однесува на тоа да ја оставите пудрата во прав да седи на вашето лице 5 до 10 минути, допуштајќи и на топлината од вашето лице да ги сетира пудрата и коректорот. Откако пудрата ќе остане некое време на вашето лице, едноставно тргнете го вишокот производ со четката. Толку е едноставно, а сепак ви дава беспрекорен завршен изглед во шминкањето.

Како се изведува бејкинг?

Првиот чекор е нанесување на хидратантна крема, пред било што да ставите на лицето, особено околу очите. Битно е да се има мазна и хидратирана површина околу очите, така што ќе се намалат брчките и ситните линии.

Втор чекор е нанесување на течна пудра, па врз неа дебел слој на коректор како би ги сокриле сите несакани неправилности. Ако не сте задоволни со прекривањето нанесете и уште еден слој од коректорот. За се да изгледа поприродно, користете бјути блендер или некој друг вид на влажно сунѓерче.

Третиот чекор е нанесување на проѕирна, „транслусент“ пудра, со помош на четкичка во вид на лепеза, низ целото лице.

Четвртиот чекор е самиот бејкинг. Влажното сунѓерче или четката испрскана со фиксатор потопете ја во „транслусент“ пудрата во прав и слободно нанесете колку сакате врз штотуку нанесениот коректор, оставете да делува од 5 до 10 минути.

После бејкингот време е вишокот пудра во прав да се отстрани. Со четкичката во форма на лепеза, нежно поминете преку лицето и отстранете го вишокот. Ако сакате додатна прикриеност, четкичката претходно може да ја потопите во камена пудра.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close