Бејџан Илјас: Турците активно учествуваат во политичкиот живот во нашата држава

Добра вечер прекрасни граѓани на оваа прекрасна општина, општина Врапчиште. Турците активно учествуваат во политичкиот живот во нашата држава и се важна алка во нашето мултиетничко општество и продлабочување на традиционалните пријателски односи со Република Турција, рече Бејџан Илјас, претседателот на Демократската партија на Турците во Македонија.

Мислејќи за подобра иднина, рече тој, ние дојдовме да бидеме во коалиција со СДСМ.

-Имаме програмски усогласувања и затоа сме дел од Коалицијата „Можеме”. Tриесет години на политичката сцена здружена сила со исто така стара, искусна и голема партија како СДСМ, за подобра иднина на сите. Нашиот стремеж отсекогаш бил и останува ист. Земјата со еднакви права и можности за сите, порача Илјас од граѓанската трибина во Врапчиште.

Прочитајте и...  Право на глас имаат 1.814.263 граѓани

Прочитај повеќе

Резервациите на Аирбнб во јули го достигнаа предпандемиското ниво

Слободен печат

Четири години од обидот за државен удар во Турција

Слободен печат

До 13 часот во Куманово гласале 22,16 отсто, во Липково 17,01 отсто и во Старо Нагоричане 20,75 отсто од избирачите

Слободен печат

Во тетовскиот регион, Општина Тетово со најголема излезност до 13 часот

Слободен печат

Демонстранти во Баку бараа војна со Ерменија, полицијата ги растера

Слободен печат

Излезноста во општина Гевгелија зголемена на 35 отсто

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Новиот договор за еколошки возила ја крена цената на акциите на Хјундаи

Слободен печат

Германците никогаш не возеле постари возила: Возниот парк со просек од 10 години

Слободен печат

Панчевски во притвор во Шутка, доброволно се пријавил

Слободен печат

До 11 часот во Куманово гласале 14,12 отсто, во Липково 10,45 отсто и во Старо Нагоричане 12,72 отсто од избирачите

Слободен печат

Србија: Задолжително носење заштитни маски на отворено

Слободен печат

Шабани: Излезноста на граѓаните до 13 часот изнесува 23, 81 осто (ВИДЕО)

Слободен печат