Јужнокорејски државјанин пребега во Северна Кореја

Јужнокорејски државјанин пребега во Северна Кореја, што е редок случај некој да се одлучи да живее во таа авторитарна земја, објави Би Би Си.

Чое Ин-гук (73) е син на двајца високорангирани јужнокорејски дипломати, кои, исто така, пребегале во Северна Кореја во 80-те години од минатиот век. Тој ќе живее во Северна Кореја и ќе работи на обединување на двете Кореи.

Бегството од Јужна Кореја во Северна Кореја е многу редок случај.

Двете земји се технички се уште во војна и на јужнокорејските државјани им е потребна посебна дозвола за да ја посетат Северна Кореја.

Доколку Чое ги прекршил јужнокорејските закони и не побарал дозвола, тој би можел да биде уапсен ако некогаш се врати во Јужна Кореја. За неговиот личен живот и политичките ставови се знае многу малку.

Прочитајте и...  Макрон утре ќе го претстави составот на новата влада

Севернокорејските медиуми пишуваат дека официјалните претставници на Северна Кореја го дочекале 73-годишниот Чое многу срдечно.

Прочитај повеќе

Уапсен професор во Кина заради критикување на напорите на Си Џинпинг против коронавирусот

Слободен печат

Фиџи го регистираше првото лице позитивно на коронавирусот по 78 дена без ниту еден случај

Слободен печат

Почнаа археолошките истражувања во Стоби

Слободен печат

„На Бетон пушти му да плати“ – Пет аудио снимки меѓу Јанакиески и Јанушев за „нашите“ од Италија и Швајцарија

Слободен печат

Три девојки загинаа во страшна сообраќајка во Србија: Возеле брзо и се снимале за Инстаграм (ВИДЕО)

Слободен печат

Германците пијат повеќе алкохол за време на пандемијата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Германската армија обучува кучиња да откриваат коронавирус

Слободен печат

Чулев во Гостивар: Преку систематски мерки и активности ќе се надогради безбедносниот систем

Слободен печат

Села: Ахмети 18 години е премиер, но никогаш не ги бранел буџетот и даноците на Албанците – Да се забранат анкети за време на кампања (ВИДЕО)

Слободен печат

Трамп најави втор голем предизборен собир, иако бројот на заразени со коронавирус е во пораст

Слободен печат

Тачи: Борба против коронавирусот, не со зборови туку во стотици милиони евра

Слободен печат

Медиумите може да поднесуваат барања за субвенционирање на социјалното осигурување за вработените

Слободен печат