Батериите како иднина: Големата тројка од Детроит вложува милиони во електрични возила

После долгогодишниот скептицизам околу побарувачката за електрични возила, американските производители сè повеќе прифаќаат дека батериите се иднината на автомобилската индустрија.

„Генерал моторс“ во четвртокот објави дека соработува со корејскиот снабдувач LG Chem за изградба на фабрика за батерии во вредност од 2,3 милијарди американски долари во Лордстаун, Охајо. Ова заедничко вложување треба да му овозможи да произведе најмалку 20 модели на целосно електрично возило до 2030 година.

Најавата се случи само неколку недели откако градскиот ривал „Форд“ го претстави своето прво електрично возило со батерија со долг дострел, Mustang Mach-E, што ќе почне да се продава од следната есен. Вториот по големина производител на автомобили во Детроит планира да инвестира 11,5 милијарди американски долари во сопствената програма за електрификација на возилото.

Прочитајте и...  Различни ставови како да почне наставата 

Најмалиот член на „големите тројца“ на Детроит, „Фиат Крајслер“, долго време заостанува во развојот на електрични возила, а поранешниот извршен директор дури и ги советуваше клиентите да не го купуваат единствениот целосно електричен модел на компанијата. Но, сегашниот директор изјави дека ќе има „многу нови производи на батерии“ во текот на следните неколку години.

Прочитај повеќе

Израел осуети кибер напад врз одбранбената индустрија

Слободен печат

Страотни сцени од Минск: Полицијата пука во народот (ВИДЕО)

Слободен печат

Вака белоруската полиција ги понижува уапсените: Крвави и помодрени, принудени да се одречат од кревање револуција (ВИДЕО)

Слободен печат

Русија планира месечно да произведе по 5 милиони вакцини против ковид-19, по цена од 10 долари за 2 дози

Слободен печат

Ангеловска демантира дека подигнала штеден депозит од Еуростандард банка по информацијата дека ќе ја изгуби лиценцата за работа

Слободен печат

Кина реагира за врските на САД со Тајван: Тие што си играат со оган, ќе се изгорат

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најмалку 800 луѓе во светот починаа поради дезинформации за Ковид-19

Слободен печат

Од девојче кое поради црната боја на кожата никој не го дружел, до историска кандидатура за потпретседател на САД

Слободен печат

Костовски: Двојна игра на НБ, ако беа решени да не затворат, тоа требаше да го направат уште пред една година

Слободен печат

Екстремистите го зазедоа клучното пристаниште во Мозамбик

Слободен печат

Се бара исчезнатиот Ѓорѓи Дервишовски-Гоче од Тетово

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Дали Нина Ангеловска ги извадила парите од Еуростандард банка пред затворање?

Слободен печат