Бартомеу ги отвори картите: Нејмар не доаѓа во Барселона

Иако имаа големи амбиции во летниот преоден рок, се поизвесно е дека каталонците ќе останат со празни раце.

Претседателот на Барселона, Хосеп Мариа Бертомеу за време на гостувањето на TV3 ги отвори картите кога станува збор за преодниот рок и евентуалниот ангажман на двете желби, Нејмар и Лаутаро Мартинез.

Враќањето на Нејмар во Барселона е актуелна тема во медиумите веќе цела година, но Бразилецот се уште е член на ПСЖ и се чини дека така и ќе остане во блиска иднина.

Хосеп Мариа Бертомеу/EPA-EFE/Alejandro Garcia

– Мислам дека ПСЖ нема да продаде ниту еден фудбалер ова лето. А Нејмар е нивен играч – одговори Бертомеу за шансите на Барселона да го врати Бразилецот.

Што се однесува до реализацијата на трансферот на Лаутаро Мартинез, преговорите со Интер се стопирани се додека не завршат настапите на двете екипи во Лигата на шампиони, односно во Лигата на Европа. Барселона најверојатно ќе ја загуби титулата во Ла Лига, но има шанса да триумфира во ЛШ, додека Интер се наоѓа во завршницата на ЛЕ.

Прочитајте и...  Сега е официјално, Алексис Санчез е фудбалер на Интер
Лаутаро Мартинез/ EPA-EFE/MATTEO BAZZI

– Што се однесува до Мартинез, тука преговорите застанаа. Разговаравме со Интер пред неколку недели, а сега сме впо фаза кога ја анализираме ситуацијата. Преодниот рок оваа година ќе биде поинаков од претходните. Големите екипи имаат ограничени буџети поради економската ситуација предизвикана од пандемијата, но Барселона отсекогаш била екипа која предизвикува потреси на трансфер пазарот – одговара Бертомеу.

Прочитај повеќе

Конечно се враќа и елитниот фудбал

Слободен печат

Санчез го ограби Јунајтед, и на заминување му зеде речиси 10 милиони евра

Слободен печат

Би било идеално Клоп да стане селектор на Германија

Слободен печат

Ѓоковиќ го изнесе ставот на тенисерите: Да нема карантин или нема да играат на УС Опен

Слободен печат

Нуркиќ подобар во балканската пресметка против Јокиќ, Лејкерси го освоија Западот и се опуштија (ВИДЕО)

Слободен печат

Познати сите четвртфинални двојки во Лига Европа! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Богдановиќ со рекорд на кариерата во НБА! (ВИДЕО)

Слободен печат

Димитриевски има две понуди од шпанската „Ла Лига“

Слободен печат

ЛЕ: Крај за Рома, Леверкузен си закажа дуел со Интер! (ВИДЕО)

Слободен печат

Победете го Јунајтед и ќе ви дадам пари за да не мора да се грижите! (ВИДЕО)

Слободен печат

Со почитување на мерките за заштита, „Комити“ ќе грмат пред стадион!

Слободен печат

Работнички се подготвува за АБА2 лигата, остануваат Питс, Николовски..!

Слободен печат