Барти и Вондрушова во женското финале на Ролан Гарос

Австралиската тенисерка Ешли Барти успеа да ја прекина победничката серија на американската тинејџерка, Аманда Анисимова. Барти во меч полн со пресврти успеа да ја совлада младата американска тенисерка за неполни два часа и тоа со 6:7,6:3,6:3. Во првиот сет, Барти поведе со 5:0 и кога се навестуваше брза победа, се разигра Анисимова, таа успеа да освои дури шест гемови во серија и на да го реши првиот сет во своја корист преку тај брејк.

Во вториот сет, Барти не дозволи кикс, веднаш направи брејк и со сигурни сервиси успеа да го освои сетот со 6:3. Во третиот сет, по серијата од три брејка, искуството на Барти пресуди да слави со 6:3 и да обезбеди пласман во финалето.
Нејзина противничка во финалето ќе биде Маркета Вондрушова која во два сета со 7:5,7:6 ја совлада Џоана Конта.

Прочитајте и...  Атлетико го најде лекот за Ливерпул, Халанд е вистинско фудбалско чудо

Прочитај повеќе

Халанд е најголемата грешка на еден од најдобрите ловци на таленти

Слободен печат

Тодоров го избра конечниот список: Отпаднаа тројца дебитанти

Слободен печат

Рашфорд неизвесен и за Европското првенство

Слободен печат

Ванда провоцира: Не знам дали ќе живееме во Париз или Торино

Слободен печат

Барселона и официјално донесе играч кој ја чини повеќе од милион евра по натпревар

Слободен печат

Ужас во Мексико: Фудбалер уби судија за време на натпревар

Слободен печат

Остави Коментар

два + 4 =

Прочитај повеќе

НБА легенда и на 64 години без проблем забива (ВИДЕО)

Слободен печат

На „Енфилд“ никому не му е пријатно, прашајте ги тие од Барселона

Слободен печат

Вечерва половина жители на Бергамо ќе бидат на „Сан Сиро“

Слободен печат

Сориано до УЕФА: Не се точни обвиненијата за Сити!

Слободен печат

Исплатени премиите за пласман во квалификациите на ЕП 2021

Слободен печат

КОМИЧНО: Можеби затоа Арсенал и Јуве се откажаа од потписот на Курзава! (ВИДЕО)

Слободен печат