Барселона со благослов на Ла Лига ги купува натпреварите

Поранешниот шпански селектор, Хавиер Клевенте, жестоко ги нападна Барселона и челниците на Ла Лига.

За Клементе, потегот на Ла Лига да и дозволи на Барселона надвор од преодниот рок да си купи фудбалер поради повредите на Луис Суарез и Осман Дембеле, а потоа на Леганес да му го забрани истото претставува „легален начин на купување на натпревари“.

Барселона надвор од преодниот рок го донесе Брајтвајт од Леганес. Но потоа челниците на Ла Лига му забранија на Леганес кој се бори за опстанок, да ангажира замена за Брајтвајт.

-На Барселона да и се дозволи да купи фудбалер од клуб во иста лига, а потоа на тој клуб да му се забрани да си ангажира замена, всушност е легален начин на купување натпревари  – објави Клементе.

Прочитајте и...  Јовановски останува претседател на ОФМ

Хавиер Клементе е поранешен селектор на Шпанија, но и на Србија, Камерун и Либија, а ги тренираше и екипите на Атлетик Билбао, Атлетико Мадрид, Олимпик Марсеј, Бетис, Еспањол, Реал Сосиедад.

Прочитај повеќе

Јовановски останува претседател на ОФМ

Слободен печат

Бејл си игра мајтап со Реал, зема плата од 17 милиони евра за да спие на натпревар (ВИДЕО)

Слободен печат

Скандал во ПСЖ, Нејмар му ја украде свршеницата на соиграч

Слободен печат

Геј играч од Премиер лигата: Фудбалот сè уште не е подготвен за нас

Слободен печат

Паметен потег: Навивач на Јунајтед наследството од 55.000 фунти го вложил на титула на Ливерпул

Слободен печат

Коронавирусот се врати во Црвена звезда, позитивни дури шест фудбалери

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Јунајтед ги победи Сити и Челси, одличниот дефанзивец доаѓа на „Олд трафорд“?

Слободен печат

Англија завиена во црно: Почина легендарниот стопер, освојувач на СП

Слободен печат

Мурињо не се откажува од трофеите: Колку време им требаше на Клоп и Ливерпул?

Слободен печат

Белорусите имаат свој Меси, млад 18-годишен фудбалер ја посрами одбраната (ВИДЕО)

Слободен печат

Холандија во шок: Почина светска и европска шампионка во брзо лизгање

Слободен печат

Аталанта е спектакуларна екипа

Слободен печат