Барселона: Протести за и против независност на Каталонија, можни конфликти (ВИДЕО) – Слободен печат
ВестиПланета

Барселона: Протести за и против независност на Каталонија, можни конфликти (ВИДЕО)

Во изминатите два дена протестите зад себе оставија неколку запалени автомобили, барикади, а вчеравечер демонстрантите  ја гаѓаа каталонската полиција со молотови коктели.

Продолжуваат протестите во Барселона, денеска низ улиците маршираат приврзаниците за и против независност на Каталонија, а постои и страв од евентуални конфликти.

Во изминатите два дена протестите зад себе оставија неколку запалени автомобили, барикади, а вчеравечер демонстрантите  ја гаѓаа каталонската полиција со молотови коктели кога беа запрени на патот кон зградата на полицијата на Каталонија, каде сакаа да протестираат.

Тие бараат ослободување на затворените лидери на Каталонија осудени во понеделникот на затворски казни меѓу 9 и 13 години, поради референдумот за независност прогласена во 2017 година и заминување на шпанската полиција од Каталонија.

Од понеделникот, околу 250 луѓе се повредени во судирите со полицијата. Шпанскиот министер за внатрешни работи денеска објави дека 194 полицајци биле повредени во последните три дена. Приведени се 94 лица.

Попладнево, пак, групите за интегритет на Шпанија во другиот дел од градот излегоа на улиците во немири кои се одвиваа од понеделник.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close