Барселона потврди: Де Лихт ги избра парите

Шпанскиот шампион во летниот преоден рок имаше две големи желби, Антоан Гризман и Матијс де Лихт. Каталонците успеаја да го ангажираат Гризман, но обидите за купување на младиот екстра талентиран Холанѓанец се покажаа како неуспешни. На крајот Де Лихт се одлучи да потпише за италијанскиот Јувентус. од таборот на Барселона сметаа и дури сега јавно објавија дека Холаѓанецот замина во Јувентус поради парите.

– Му испративме добра понуда, но тој одлучи да замине во Јувентус бидејќи даноците во Италија му дозволуваат да има поголема нето заработка – изјави Оскар Грау, извршниот директор на Барселона.
Матијс де Лихт потпиша петгодишен договор со „старата дама“ според кој платата му изнесува осум милиони евра годишно и го очекуваат дополнителни четири милиони евра како бонуси.

Прочитајте и...  Барселона криела дека има пет заразени играчи?

Грау потврди дека Барселона се обиде да го врати на „Камп Ноу“, Бразилецот Нејмар, но ПСЖ не сакаше да слушне за продажба.

– Вложивме огромен напор поради Клубот направи се што беше во негова моќ со две понуди, една со играчи како дел од понудата и една без играчи која беше доста висока. Имав чуство дека ПСЖ не беше подготвен за продажба на Нејмар – додаде Грау.

Прочитај повеќе

Челси и Јувентус пред договор, Сари го носи миленикот во Торино

Слободен печат

Сите спортисти ќе се тестираат пред почетокот на сезоната

Слободен печат

Клубовите го поддржаа предлогот, крај на одбојкарската сезона во Македонија

Слободен печат

Георгиевски е новото десно крило на Вардар

Слободен печат

Официјално: Митревски е новиот голман на Порто

Слободен печат

Од вториот „шешир“ ги чекаме ривалите за учество на ЕП 2022!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Потврдени осум трки, Ф1 сезоната ќе започне на 5 јули!

Слободен печат

Сите тестирани во ФК Вардар се негативни на Ковид-19

Слободен печат

Ново засилување од Шпанија во Еурофарм Пелистер (ВИДЕО)

Слободен печат

Легендарниот напаѓач Бирхоф со решение за Лигата на нации

Слободен печат

Савиќевиќ импресионираше во Мадрид: Време е за уште поголеми предизвици!

Слободен печат

На денешен ден Вардар ја освои втората титула во Лигата на шампионите! (ВИДЕО)

Слободен печат