Барселона: Меси на 5-ти јуни го извести Лапорта за трансферот во Интер Мајами

Фото: EPA-EFE/ANDY RAIN

Лионел Меси вечерва ја соопшти својата одлука да се пресели во редовите на Интер Мајами од МЛС лигата по заминувањето од Пари Сен Жермен.

Барселона иако се уште ја немаше решено во целост финансиската ситуација, се обидуваше да го врати, меѓутоа на крајот Аргентинецот се одлучи да игра која подалеку од вниманието на јавноста.

Каталонскиот гигант во кратко соопштение вечерва ја извести јавноста дека Меси одлуката да стане играч на Интер Мајами им ја соопштил пред два дена.

„Во понеделеникот (5-ти јуни) Хорхе Меси, таткото и претставникот на Лео го информираше претседателот на клубот, Жоан Лапорта одлуката да се пресели во Интер Мајами. Барселона му претстави понуда и покажа желба да го врати, но претседателот ја разбра и почитуваше одлуката на Меси да оди во лига која е подалеку од вниманието на јаввноста“, стои во соопштението на Каталонците.

Ќе потсетиме, покрај Барселона, Меси се поврзуваше и со трансфер во Саудиска Арабија во тимот на Ал Хилал.

Крај на сагата: Меси го потврди трансферот во Интер Мајами!

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот