Барселона ќе прави „ремонт“ на лето

Новото разочарување на Барселона во Лигата на шампионите го натера раководството на екипа, на лето, да направи вистински ремонт на екипата.
Дури десет фудбалери по завршување на сезоната ќе бидат ставени на трансфер листата, најзвучно име е тоа на Фелипе Кутињо кој се покажа како најголемо разочарување во последната деценија. Кутињо беше купен од Барселона за 120 милиони евра плус бонуси но не успеа да ги оправда вложените средства.

Освен Бразилецот, си одат уште и Кевин Принц Боатенг, Џејсон Муриљо, Томас Вермален, Јаспер Силесен, Самуел Умтити, Малколм, Рафиња, Денис Суарез и Иван Ракитиќ.
Челниците на екипата, одлучија прво засилување да биде напаѓачот на Атлетико Мадрид, Антоан Гризман. Каталонскиот клуб е подготвен да ја плати откупната клаузула која изнесува 120 милиони евра, Французинот се согласил да премине на „Камп Ноу“ и да игра за годишна плата од 16 милиони евра.

Прочитајте и...  Савиќевиќ импресионираше во Мадрид: Време е за уште поголеми предизвици!

Веќе е договорен трансферот и на Френки де Јонг од Ајакс кој треба да биде нов креатор на играта на Барселона. Барселона е пред договор и со уште една млада ѕвезда на Ајакс, капитенот Матијс де Лихт, и со новите три засилувања за кои каталонскиот клуб ќе издвои околу 300 милиони евра ќе се обиде конечно да дојде до трофејот во Лигата на шампионите.

Прочитај повеќе

Тренерот на Сан Антонио распали по претседателот на САД: Трамп е кукавица без мозок и идиот

Слободен печат

Девојките во транс, Шпанецот има поубаво тело од Роналдо (ФОТО)

Слободен печат

КК Гостивар со нов претседател се подготвува за АБА2 лигата

МИА Агенција

Тажна вест, почина НБА легенда

Слободен печат

Барселона најде пари за трансферот на Лаутаро

Слободен печат

Челси и Јувентус пред договор, Сари го носи миленикот во Торино

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Сите спортисти ќе се тестираат пред почетокот на сезоната

Слободен печат

Клубовите го поддржаа предлогот, крај на одбојкарската сезона во Македонија

Слободен печат

Георгиевски е новото десно крило на Вардар

Слободен печат

Официјално: Митревски е новиот голман на Порто

Слободен печат

Од вториот „шешир“ ги чекаме ривалите за учество на ЕП 2022!

Слободен печат

Потврдени осум трки, Ф1 сезоната ќе започне на 5 јули!

Слободен печат