Барселона испрати официјална понуда за чудото од Салцбург, Карим Адејеми

Карим Адејеми се наоѓа пред трансферот на кариерата/ фото: EPA-EFE/Philipp Guelland

Екипата на Барселона денеска испрати официјална понуда за младиот германски репрезентативец, Карим Адејеми кој сезонава игра фантастично за Салцбург.

Понудата која Барселона ја испрати до австрискиот тим изнесува 40 милиони евра.

Претходно, Салцбург најави дека нема намера да го пушти Адејеми за помала сума од 35 или 40 милиони евра, и се ичекува во зимскиот преоден рок одличниот фудбалер да се пресели на „Камп Ноу“.

Шпанските медиуми пишуваат дека пред да ја испрати понудата со Салцбург, Барселона веќе ги договорила личните услови со агентите на фудбалерот и во јануари ќе биде првото засилување за тренерот Чави Ернандез.

Карим Адејеми оваа сезона на 25 натпревари во сите конкуренции, постигна 15 гола и имаше две асистенции со што го сврте вниманието на фудбалските гиганти.

Видео на денот