Барселона е во проблеми, мора да продава

Барселона за да не се најде на удар на УЕФА поради финансискиот фер-плеј, ќе мора во зимскиот преоден рок да продаде неколку фудбалери. Според весникот „Марка“, на трансфер листата се ставени Иван Ракитиќ, Самуел Умтити и Артуро Видал.

Хрватскиот репрезентативец сезонава го загуби местото во стартната постава на Барселона од засилувањето од Ајакс, Френки де Јонг. Ракитиќ во текот на летото се споменуваше како дел од трансферот во кој Нејмар требаше да се врати на „Камп Ноу“. Истото се однесува и за Умтити, кој минатата сезона мака мачеше со повредите, додека Видал падна во сенка на Артур и речиси и да не игра оваа сезона.

„Барселона во зимскиот преоден рок ќе се обиде да ги продаде Ракитиќ, Умтити и Видал за да ја стабилизира финансиската состојба во клубот“, пишува „Марка“.

Прочитајте и...  Навивачите застанаа во одбрана на Новак: Американците се лицемери

Според весникот, каталонците во јануари нема да купуваат туку ќе се обидат да ги продадат тројцата фудбалери со што би го растеретиле буџетот.

Прочитај повеќе

ПСЖ му даде дозвола на Нејмар, може да преговара со Барселона

Слободен печат

Навивачите застанаа во одбрана на Новак: Американците се лицемери

Слободен печат

Неверојатна исповед на шведски тенисер: Одев на Гугл за да видам како да се убијам

Слободен печат

ШОК: Српскиот репрезентативец Тошиќ нападнат со нож среде Белград

Слободен печат

Кои фудбалски екипи се најголеми трошаџии во 21. век, четири екипи фрлиле повеќе од две милијарди евра на засилувања

Слободен печат

Ирски репрезентативец му вперил пиштол во челото на селекторот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шампионската од Вимблдон порача: Ѓоковиќ само сакаше да помогне

Слободен печат

Гвардиола: Манчестер сити ќе игра во Лигата на шампионите

Слободен печат

НБА: Нема одење во Орландо без три негативни теста на коронавирус

Слободен печат

Ливерпул ги распродаде дресовите, спонзорот одби да обезбеди нови

Слободен печат

Милан со шампионска „услуга“ за Јувентус! (ВИДЕО)

Слободен печат

Баерн го освои и Купот на Германија (ВИДЕО)

Слободен печат