Барселона е очајна, на свој играч му се заканува со отказ доколку тој самиот не си замине

Дефанзивецот не беше дел од тимот во првите две кола во Ла Лига/ EPA-EFE/Alberto Estevez

Катастрофалната финансиска ситуација во Барселона ја натера управата на очајнички мерки со кои се обидува да ги намали давачките со тоа што ќе се одлободи од неколку фудбалери.

Но, не оди се така лесно за управата бидејќи дел од фудбалерите не сакаат да слушнат за намалување на платите или пак евентуално да си заминат од „Камп Ноу“.
Еден од тие фудбалери е Самуел Умтити кој кого тренерот Роналд Куман го отстрани од првиот тим за првите два натпревари во Ла Лига, а медиумите се убедени дека ќе биде надвор од комбинација за настап се додека не си замине.

Поради тоа Барселона му даде рок од осум дена на Умтити  да си замине од клубот или во спротивно договорот ќе му биде раскинат.
Самиот фудбалер засега е воздржан по прашањето за заминување од „Камп Ноу“ и инсистира да замине само во тим кој ќе игра во Лигата на шампионите.
Интерес за Умтити пријавуваше Тотенхем но бидејќи не игра во ЛШ, Французинот ја одби понуата како и тие од турските екипи.
Самуел Умтити во Барселона пристигна во 2016 година од Олимпик Лион за 25 милиони евра и одигра 132 натпревар за каталонскиот тим.

Видео на денот