9.2 C
Скопје

Барселона без милост кон Кил, Митревски и Порто минимално поразени од ПСЖ

Дербито на денот во ракометната Лига на шампионите се играше во Барселона каде домашниот тим дојде до осмата победа во осмиот натпревар.

Барселона со 29:25 го совлада Кил и ова беше втора победа за седум дена на каталонците над гермаскиот тим.

Ракометарите на Барселона до победата дојдоа со подобра игра во финишот на натпреварот кога направи серија од 4:0 со кои дојде до предност од 27:22 и ги реши дилемите околу победникот.
Најефикасен кај домашниот тим беше Фабрегас со шест гола, а по четири постигнаа Арино, Доленец и Макуч, додека кај Кил, Зарабец постигна пет гола.

Во неизвесен натпревар, ПСЖ кој го предводи поранешниот тренер на Вардар, Раул Гонзалес со минимални 29:28 го совлада Порто чиј гол го брани македонскиот репрезентативец Никола Митревски.
Порто иако имаше негатива од пет гола (27:22) на пет минути до крајот, успеа да се врати во игра но, Ремили во 59. минута постигна гол за 29:27 со што ги реши дилемите околу победникот. Најдобри стрелци во победничкиот тим беа Хансен со девет, како и Ремили и Нахи со по четири, додека кај Порто се истакна Салина со пет.

Прочитајте и...  ВИДЕО | УФЦ: Конор нокаутиран, Поирие го испрати Мекгрегор не „спиење“ во втората рунда

Митревски бранеше во првото полувреме и имаше четири интервенции за во вториот дел да брани Квинтана кој исто така имаше четири одбрани.

Резултати:
ПСЖ – Порто 29:28
Пик Сегед – Елверум 36:27
Барселона – Кил 29:25

Поврзани вести

ВИДЕО: Солскјер конечно го победи Клоп, Фернандеш го исфрлли Ливерпул од ФА купот

Слободен печат

Моќни зборови на поддршка по авионската несреќа во Бразил: Ние знаеме како ви е, нема да бидете сами

Слободен печат

Ѓоргоноски: Кузмановски треба да биде идниот лидер на репрезентацијата по повлекувањето на Кире 

Слободен печат

ВИДЕО: Барса знае да победува и без Меси

Зоран Спасоски

Неверојатен рекорд за Лазаров на последниот настап на Мундијалот -500 гола на СП и ЕП

Слободен печат

ВИДЕО: Триумф за Пандев и Џенова, Наполи даде експресен гол па прими три од Верона

Слободен печат

Остави Коментар