Барние: Ќе ги штитиме интересите на граѓаните на ЕУ во преговорите за Брегзит

Двете страни ќе преговараат за идните меѓусебни односи во економијата, безбедноста, енергетиката и сообраќајот.

Преговарачот на Европската унија за Брегзит Мишел Барние предупреди на можните последици од тој процес за граѓаните на ЕУ, но и на Велика Британија.

Последиците би се јавиле доколку дојде до прекин на слободното движење на граѓаните помеѓу Велика Британија и ЕУ. А Барние истакна дека во преговорите со Лондон ќе ги штитат интересите на граѓаните на ЕУ.

Периодот на преговори за Брегзит помеѓу Брисел и Лондон ќе трае до крајот на оваа година. Двете страни ќе преговараат за идните меѓусебни односи во економијата, безбедноста, енергетиката и сообраќајот.

-Никој не треба да потсетува на директните последици од укинувањето на слободното движење, што е во центарот на вниманието на Брегзит, рече Барние.

Прочитајте и...  Денес е Петровден

Оваа изјава на Барние уследи откако претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен рече дека по завршувањето на процесот, повеќе нема да постои слободно движење на населението.

Прочитај повеќе

Светот допрва ќе ги осети последиците од короната: Вниманието е на вирусот, а демнее опасност за која никој не збори

Слободен печат

Протестите во Србија продолжуваат шести ден по ред

Слободен печат

Богојески: Гласајте за 10 за слободни медиуми, за кривично дело лажно политичко ветување

Слободен печат

Сувенири од 360.000 евра за промоција на Скопје 2014 шест години скапуваат во подрум

Слободен печат

Хоти: Приштина во дијалогот со Белград влегува единствено заради меѓусебно признавање

Слободен печат

Шекеринска: Десетина дена пред нападот во Собранието ќерката на Дурловски ми седеше во скут додека и читав приказна

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Четврти ден протести во Бугарија: Демонстрантите бараат оставка од Владата и јавниот обвинител

Слободен печат

Заев: Со седење дома на ден на избори, помага само да се врати режим

Слободен печат

Мицкоски: Нудиме 1.000 решенија за 1.000 проблеми

Слободен печат

Спасовски и Филипче во Куманово: На 15 јули гласајте за сигурно здравство

Слободен печат

Еколошка катастрофа: На Арктикот истекле 45 тони гориво

Слободен печат

МЗ: Изминатиот период се набавени 12 амбулантни возила и 13 нови возила за домашно лекување (ФОТО)

Слободен печат