Барние го критикува Џонсон поради кршење на правилата на ЕУ

Барние рече дека Џонсон презема „два или три чекори наназад” и оти ги крши претходно договорените обврски.

Главниот преговарач за ЕУ за Брегзит Мишел Барние го критикуваше премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон затоа што рече дека нема да има задолжително усогласување со правилата на Унијата откако земјата официјално го напушти сојузот, јави neweurope.com.

Барние рече дека Џонсон презема „два или три чекори наназад” и оти ги крши претходно договорените обврски.

– Мора да бидеме јасни – политичката декларација што ја договоривме, збор по збор и ред по ред, со Борис Џонсон минатиот октомври, останува и ќе остане основа за сите преговори, рече Барние.

– Ова вклучува преговарање за силни гаранции за обезбедување фер конкуренција и високи заеднички стандарди, додаде тој.

Со оглед на тоа што ЕУ претходно веќе го претстави својот преговарачки став, Барние и претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лејен, вчера се обратија пред европратениците за време на пленарната сесија во Стразбур бидејќи Европскиот парламент дебатираше за резолуција за нејзиниот став за Партнерството ЕУ-Велика Британија, која денеска ќе биде ставена на гласање.

Прочитајте и...  Гореа контејнери во Скопје, пожарникарите мораа да интервенираат (ФОТО)

Прочитај повеќе

Најнова мапа на заразени со коронавирус: 142 лица се од Скопје, 29 од Карпош

Мирослава Бурнс

Го откриваат присуството на вирусот за неколку минути: Овие земји развија брзи тестови за корона

Слободен печат

Актерката Ана Костовска од државниот карантин: Ова е за мене потврда дека можам да верувам на планот на одговорните во градов и државава

Слободен печат

Основното јавно обвинителство Охрид ќе ја истражува смртта на жената од Струга

Слободен печат

Само еден пациент позитивен на коронавирус се лекува во болницата „8 Септември“

Слободен печат

Уште двајца заразени во Црна Гора, вкупно 84 лица позитивни на коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шпанската полиција стана вистински хит на социјалните мрежи (ВИДЕО)

Стравотна тишина и бројни полициски контроли на скопските улици (ВИДЕО)

Горан Наумовски

Проповедник позитивен на коронавирус посетил 15 села во Индија, засега непознато колку луѓе заразил (ВИДЕО)

Слободен печат

Го бранеше Трамп со тезата дека коронавирусот е измама на демократите, па доби отказ од Фокс њуз

Слободен печат

Како изгледа кога полицијата интервенира во проблематичните делови на Париз (ВИДЕО)

Слободен печат

ПОРАДИ КОРОНАВИРУСОТ: Сите баратели на азил во Португалија ќе станат постојани резиденти

Слободен печат