Барањето на Софија за внес на Бугарите во македонскиот Устав на Милановиќ „му се чини оправдано“

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, на заедничка прес-конференција со својот бугарски колега Румен Радев во Софија рече дека Бугарија не е примена во Шенген „затоа што е конкурент“, а аргументот за европските вредности се користи за камуфлирање на конкретни финансиски интереси.

Тој, исто така, смета дека европската интеграција на земјите од Западен Балкан е суштинска за стабилноста и просперитетот на животната средина. Милановиќ повтори дека Албанија, Северна Македонија, Црна Гора и Босна и Херцеговина веќе треба да бидат во Европската унија. Пречка на европскиот пат на Северна Македонија е спорот со Софија.

Меѓу другото, Софија бара бугарското национално малцинство да се вклучи во Уставот, а Радев посочи дека тоа е неопходно за да се исполнат копенхашките критериуми во областа на човековите права. Милановиќ рече дека ова барање изгледа „му се чини оправдано“. 59-годишниот поранешен генерал е претседател на Бугарија од 2017 година.

Тој во моментов го отслужува својот втор мандат и победи на двата избори како независен кандидат со поддршка на Бугарската социјалистичка партија, моментално најголемата опозициска партија. Бугарија, како и Хрватска, има парламентарен систем.

По средбата со Радев, Милановиќ имаше работен ручек со техничкиот премиер на Бугарија, Галаб Донев. Милановиќ подоцна во четврток ќе биде примен од претседателот на Бугарското Народно Собрание (Народно Собрање) Росен Жељасков, со што ќе заврши неговата еднодневна официјална посета на Бугарија.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот