Банките ќе ги одложат ратите, ама за тој период ќе наплаќаат камати

За станбен кредит од 35.000 евра за кој останале уште 300 рати, дополнителната камата за одложените 6 месеци е 602 евра, пресмета сајтот Банкарство.мк

Двете најголеми банки – Комерцијална банка и Стопанска банка, како и дел од помалите банки, веќе ги објавија новите услови за кредитирање и предизвикаа бурни реакции кај граѓаните. Тие ќе ги одложат кредитите за 6 месеци, но за овој период ќе се пресметува камата, која понатаму ќе се додаде на ратите што ќе се отплатуваат. Ова значи дека во иднина ратите ќе бидат поголеми во однос на тие што би биле без да се прифати одобрениот грејс-периос.

Граѓаните негодуваат дека оваа не е начин да им се помогне, односно дека во вонредна состојба кога тие остануваат без вообичаениот износ на приход, и банките треба да понесат одреден товар, затоа што остваруваат огромни профити.

Прочитајте и...  Филипче на средба со семејството на Емилија Динева: Тие дадоа надеж и шанса за живот на три семејства

Износот на каматите воопшто не е мал, особено ако се за еден станбен кредит. Специјализираниот сајт Банкарство.мк направи симулација за дополнителните износи што ќе треба да се плаќаат.

За потрошувачки кредит од 600.000 денари за кои останале да се платат уште 72 рати, дополнителната камата за пресметаниот 6-месечен грејс-период изнесува 17.457 денари, односно ратите ќе се зголемат за околу 290 денари.

За станбен кредит од 35.000 евра за кој останале уште 300 рати, дополнителната камата за овие 6 месеци е 602 евра. Која распределена на преостанатите рати го зголемува нивниот месечен износ за 4 евра.

Според министерката за финансии Нина Ангеловска, банките треба да им помогнат на граѓаните, но мора да се грижат и за својата долгорочна ликвидност.

Прочитајте и...  Бугарите атакуваат и на српскиот јазик: Во времето кога се формирал српскиот јазик Бугарите не беа Словени

Банките и понатаму ќе треба да им излегуваат во пресрет на фирмите и на граѓаните со одобрување кредити. Тие мора да ја зачуваат својата стабилност. Во сите земји дури и каде што се прогласи мораториум за отплата на кредитите, течат каматите во овој период – рече Ангеловска.

Прочитај повеќе

Европската комисија предлага 1.850 милијарди евра за опоравување на економијата

Слободен печат

Тадиќ ќе излезе на локалните избори, но ќе ги бојкотира парламентарните

Слободен печат

Лекарите незадоволни од укинувањето на рестрикциите: Враќањето во нормала преку ноќ, ќе донесе нови заболени и нови жртви

Илјадници маски завршија на плажа во Сиднеј

Слободен печат

Мицкоски: Наместо намалување, ќе имаме зголемување на јавниот долг од 1,8 проценти за првите четири месеци

Слободен печат

ЕЦДЦ: Затворањето на границите не придонесува во спречувањето на ширењето на коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Владите ширум светот издвоија 123 милијарди долари за помош на авиокомпаниите

Слободен печат

Сообраќајка во Тетово, повредени шестгодишно дете и неговата мајка

Слободен печат

Милевски: За ЛДП 5 јули е прифатлив датум за изборите

Слободен печат

Полицискиот час од воведувањето го прекршиле 4.783 граѓани, од кои приведени се 3.110

Слободен печат

Спасовски: Кој ќе создаде поповолни услови таму ќе одат и инвеститорите

Слободен печат

Мицкоски: Постојат разговори, но не и консензус за датумот за избори

Слободен печат