Банкарските сметки на Навални се замрзнати

Банкарските сметки на рускиот опозициски политичар Алексеј Навални се замрзнати, а неговиот стан во Москва е конфискуван по судско барање, додека тој се опоравува во берлинската болница од труењето. Тоа го изјави денеска неговиот портпарол Кира Јармиш.

– Ова значи дека станот не може да се продава, да се донира или да се става под хипотека – објасни Јармиш.

Навални беше пренесен од Русија во Берлин минатиот месец откако се разболе на домашен лет за Сибир.

Западот побара објаснување од Кремљ, кои негираат вмешаност во инцидентот.

Прочитајте и...  Приштина ќе го намалува загадувањето на воздухот со наплата за возила кои влегуваат во градот

Поврзани вести

Хрватска: 890 новозаболени од ковид-19, починати 8 лица

Слободен печат

ВО ЖИВО: Обраќање на премиерот Заев и директорката на Институтот Јованова-Грујовска на научната конференција за македонскиот јазик

Слободен печат

Хуманитарен концерт: Интернационална екипа ќе свири за помош на колегата Игор Пармаковски

Слободен печат

Весковски: Водоснабдувањето е нормализирано, ваков дефект се појавува еднаш на 10 години

Слободен печат

Кинеските супер богаташи и во пандемија го зголемија богатството и во време на пандемија

Илинка Иљоска

Полициски час е на сила од денес во Словенија

Илинка Иљоска

Остави Коментар