Банка во САД отпушти работници кои користеле специјално дизајнирани мауси за лажирање работа на компјутер

Unsplash
фото: ЕПА

Американскиот банкарски гигант „Велс Фарго“ отпушти голем број вработени по тврдењата дека користеле специјално дизајнирани компјутерски мауси за лажирање работа дури и кога не биле пред компјутер.

Американската банка објави дека персоналот бил отпуштен или доброволно дал отказ „по разгледување на наводите за симулација на активност на тастатурата што создава впечаток на активна работа“.

Новите правила неодамна стапија во сила во САД, што значи дека брокерите кои работат од дома мора да се ревидираат на секои три години.

Портпаролката на банката изјави дека „Велс Фарго ги третира своите вработени според највисоките стандарди и не толерира неетичко однесување“. Во 2022 година, банкарскиот гигант го официјализираше хибридниот и флексибилен работен модел и им дозволи на вработените повремено да работат од дома.

Некои големи компании користат сè пософистицирани алатки за следење на вработените бидејќи далечинското работење се прошири за време на пандемијата на коронавирусот

Тие ги следат вработените кои работат од дома со следење на тастатурата и движењата на очите, прават слики од екранот и снимаат од која веб-страница работи вработениот.

Сепак, технологијата, исто така, напредуваше паралелно за да овозможи затајување од надзор, вклучувајќи ги таканаречените компјутерски глувци „жиглер“, кои го движат курсорот на компјутерот за да изгледаат активни, а нивната употреба е широко достапна.

Според Амазон, каде што може да се најдат за помалку од 10 долари, илјадници од нив се продадени во изминатиот месец.

Блумберг, кој прв го пријави потегот врз основа на поднесување на Велс Фарго до Регулаторната управа за финансиската индустрија на САД, рече дека повеќе од десетина луѓе биле отпуштени.

Би-Би-Си потврди шест случаи на отпуштање на персоналот и еден случај на доброволно отпуштање откако вработен бил соочен со доказите.

Многу компании, особено во финансиската индустрија, се повеќе инсистираат на враќање на вработените во канцеларијата.

Далечинското работење остана популарно од пандемијата, но бројките паѓаат.

Во Соединетите Американски Држави, нешто помалку од 27 отсто од платените денови минатиот месец биле за работа од дома, во споредба со повеќе од 60 отсто во екот на пандемијата во 2020 година, според истражувањето на професорите на Институтот за технологија во Мексико (ИТАМ), Бизнис школата Стенфорд и Универзитетот во Чикаго.

Според анализата на истражувачите, од оваа пролет, околу 13% од вработените со полно работно време во САД работеле исклучиво од дома, а уште 26% уживале во хибриден аранжман.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 100 ДЕНАРИ

Видео на денот